Zabraniam synowi wakacji – Zgoda na wyjazd dziecka za granicę

Chociaż za oknem chłodny i wietrzny grudzień, w dzisiejszym wpisie przeniesiemy się do wakacyjnych dni. Zapewne zaintrygowało Państwa, dlaczego do wakacji? Już tłumaczę! Na samym wstępie historia mojego klienta.

Klient, którego rozwód prowadziłam parę miesięcy temu, zadzwonił zdenerwowany do kancelarii. Jego syn marzył o wspólnych wakacjach z tatą w Hiszpanii. Mężczyzna wybrał się do biura podróży, w celu rezerwacji najkorzystniejszej oferty. Podczas ostatniego kontaktu z synem, odwożąc chłopca, wspomniał byłej żonie o tygodniowym wakacyjnym wyjeździe do Hiszpanii. Reakcja żony była zaskakująca, oczywiście kategorycznie zabroniła.
Co teraz? Wycieczka kupiona, syn bardzo na to czeka … Dzisiejszy wpis poświęcę problemowi wyjazdu dziecka za granicę. Omówimy również kilka niezbędnych formalności, dotyczących wyjazdu takich jak wydanie paszportu dziecka. Zgodnie z wyrokiem rozwodowym klienta, zarówno on, jak i była żona, mają niczym nieograniczoną władzę rodzicielską. W porozumieniu dotyczącym wyjazdu dziecka za granicę, który został spisany przez rodziców, wskazane jest, że rodzic tylko w szczególnych przypadkach może zabronić drugiemu rodzicowi, wyjazdu z dzieckiem na wakacje.

Tu z pomocą przychodzi art. 97. § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

§ 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. § 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Klient może złożyć do sądu wniosek o wydanie zgody na wyjazd z synem na wakacyjny wypoczynek. Sąd tutaj bierze pod uwagę przede wszystkim dobro i interes dziecka. Żona klienta, nie może bez podania konkretnej przyczyny zabronić dziecku, możliwości wyjazdu na wakacje z ojcem.

Kolejna bardzo ważna rzecz dotycząca wyjazdów dziecka za granicę, to uzyskanie paszportu. Rodzice składają wniosek o wydanie paszportu dziecku. Dziecko musi być obecne przy składaniu wniosku o paszport, jeżeli ma więcej niż 5 lat. Wniosek składa się w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju lub jeżeli przebywamy z zagranicą w konsulacie. Podsumowując, pragnę podpowiedzieć, że jeżeli drugi rodzić wyraża zgodę na wyjazd dziecka, to warto taką zgodę uzyskać na piśmie.

Zdarzają się różne sytuacje i czasem konflikty pomiędzy rodzicami doprowadzają do tego, że pomimo wyrażonej ustnie zgody na wyjazd dziecka, zgłaszane są uprowadzenia dziecka za granicę. Absurdalne, ale prawdziwe. Dobrze dla celów dowodowych mieć taką zgodę na piśmie. Do wakacji zostało jeszcze dużo czasu, ale takie kwestie warto rozwiązywać wcześniej, by oszczędzić zarówno dziecku, jak i sobie przykrych sytuacji.

You may also like

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *