O co pyta sąd na sprawie rozwodowej?

Kiedy ustało pożycie małżeńskie? Kiedy wygasła więź emocjonalna, a kiedy fizyczna? To tylko przykłady nielicznych pytań, których boją się klienci przed rozprawą. Dzisiejszy wpis będzie miał charakter praktyczny i mam nadzieję, że doda otuchy wszystkim czytelnikom, którzy martwią się o przebieg sprawy rozwodowej. O co zapyta nas sąd?

Na wstępie głównie o to, czy są widoki na uratowanie małżeństwa? To bardzo ważne pytanie, jeżeli chodzi o kwestię mediacji w sprawach o rozwód. Od niego zależy, czy sąd skieruje strony na mediację. Sąd zapyta również, czy małżonkowie nadal zamieszkują razem, jeżeli nie, to będzie prosił o wskazanie informacji o wyprowadzce ze wspólnego domu jednego z nich. Kolejne pytania dotyczyć będą przyczyn rozpadu małżeństwa, małoletnich dzieci stron, jeżeli pochodzą z małżeństwa, przygotowania planu wychowawczego, alimentów, kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, pożycia małżeńskiego.

Pojawią się także pytania o trzy bardzo ważne więzi: uczuciową, ekonomiczną i fizyczną. Ważną kwestią jest przyznanie, ograniczenie bądź pozbawienie władzy rodzicielskiej, a także czy możliwe jest sprawowanie opieki naprzemiennej oraz to, gdzie dziecko będzie na stałe przebywać po rozwodzie rodziców.

Sąd wnikliwie musi ustalić sytuację majątkową małżonków oraz dotychczasowy poziom życia. To od nich zależą alimenty. Możemy spodziewać się więc pytań o nasze zarobki, miesięczne wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz z utrzymaniem dzieci. Na pewno padnie również pytanie, czy strony zawierały małżeńskie umowy majątkowe. To tak pokrótce.

Oczywiście, jeżeli rozwód jest z orzeczeniem o winie strony, możemy spodziewać się bardziej wnikliwych pytań dotyczących rozpadu małżeństwa, konfliktów pomiędzy stronami, a także czy pozostajemy w związku poza małżeńskim.

Mam nadzieję, że ten praktyczny wpis pomoże Państwu przygotować się do rozprawy i żadne pytanie nie będzie zaskoczeniem.

You may also like

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Rozwody