Alimenty od dziadków – Płacę alimenty na syna mojego syna…

Alimenty od dziadków

Zapewne zastanawiacie się Państwo czy ten tytuł ma sens i o co tak naprawę oznacza. W dzisiejszym wpisie zajmę się omówieniem tematyki dotyczącej alimentów od dziadków. To coraz częściej spotykane zjawisko dotyczące obowiązku alimentacyjnego. Na wstępie krótka historia.

Stefania i jej syn nie utrzymują kontaktów od paru lat. Od niedawna kobieta musi płacić alimenty na swojego wnuka, bo syn się zupełnie nie interesuje jego losem, ani tym bardziej samym utrzymaniem… Wyjechał za granicę i trudno ustalić, gdzie w ogóle przebywa. Była żona syna od paru lat praktycznie sama wychowuje dziecko, i gdy znalazła się w ciężkiej sytuacji, postanowiła ubiegać się o alimenty od Stefanii.

W tym miejscu warto przytoczyć art. 132 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi:

Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe, lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Dlaczego Stefania płaci alimenty na wnuka?

W pierwszej kolejności obowiązek alimentacyjny obciąża rodziców dziecka. To oni mają obowiązek nie tylko wychowania, ale również łożenia na utrzymanie dzieci. Jeżeli jednak zobowiązani nie są w stanie wywiązać się z płacenia alimentów, to w dalszej kolejności obowiązek ten obciąża krewnych w linii prostej.

W jakich sytuacjach najczęściej dziadkowie płacą alimenty swoim wnukom?

Kiedy rodzic uprawnionego do alimentów nie żyje, bądź kiedy nie jest w stanie wypełnić swojego obowiązku alimentacyjnego oraz gdy uzyskanie alimentów na usprawiedliwione potrzeby dziecka od rodziców jest niemożliwe. Drugi rodzic natomiast dokłada wszelkich starań, ale nie jest w stanie utrzymać samodzielnie dziecka i zaspokoić jego usprawiedliwionych potrzeb. Właśnie w takich sytuacjach, można ubiegać się o alimenty od dziadków.

Czy jest możliwość uchylenia się od alimentów przez dziadków?

Tak, zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w przypadku, gdy żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Mowa tu o np. osiemdziesięcioletniej babci, która musi płacić alimenty na wnuczkę ze swojej niskiej emerytury. Uchylenie się dziadków od płacenia alimentów dotyczy także przypadków, kiedy ich sytuacja majątkowa, a także zdrowotna uniemożliwia im wypełnienie tego obowiązku.

Dzisiaj na tym kończę swoje rozważania, jednak do tematu alimentów od dziadków będę wracała jeszcze w kolejnych wpisach.

You may also like

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Alimenty