“Spryciarze alimenciarze” – Jak ukryć dochody przed byłą żoną?

Adam pracuje u swojego brata. Z pomocą rodziny celowo zaniża zarobki. Chociaż jeździ luksusowym mercedesem, wykazuje, iż zarabia 1800 zł na rękę. Alimenty na dzieci może płacić, ale w kwocie 500 zł na dwóch synów, i to na pewno nie regularnie… Na więcej jak twierdzi go nie stać…

Żona Adama Zuzanna utrzymuje synów z pensji przedszkolanki. Żyją bardzo skromnie, podczas gdy ich ojciec jeździ najdroższym samochodem w całym miasteczku. (Oficjalnie jego właścicielem jest nowa partnerka Adama, a sam Adam nie ma żadnego majątku). Jak to możliwe?

Adam celowo ukrywa i zaniża dochody. To sposób bardzo powszechnie stosowany wśród tych, którzy chcą uniknąć płacenia alimentów… – stąd nasz dzisiejszy tytuł tekstu, bo to „alimenciarze” są głównymi bohaterami wpisu.

Jak to możliwe, że zamożny mężczyzna płaci tylko 500 zł alimentów? Adam opracował plan doskonały. Cały majątek przepisał na swoją nową partnerkę. Brat zmienił mu warunki zatrudnienia zaraz po rozstaniu z żoną. Co teraz? Czy można wykazać, że działanie mężczyzny jest celowe?

W tym miejscu należy przytoczyć art. 136 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była już do tych świadczeń zobowiązana, bez ważnego powodu zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła do jego utraty albo jeżeli zrzekła się zatrudnienia, lub zmieniła je na mniej zyskowne, nie uwzględnia się wynikłej stąd zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.

Co bardzo ciekawe zaraz po złożeniu pozwu o rozwód przez żonę Adama, ten zmienił stanowisko w firmie brata na mniej korzystne finansowo. Na szczęście w świetle powyżej przedstawionego przepisu kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd wnikliwie przyjrzy się nagłemu pogorszeniu sytuacji majątkowej po rozwodzie.

Na zakończenie warto wspomnieć, o jeszcze jednej ważnej kwestii. Gdy zobowiązany do alimentów zawarł umowę, której wykonanie czyni całkowicie lub częściowo niemożliwym spełnianie roszczeń alimentacyjnych, uprawniony do alimentów w ciągu roku od jej zawarcia może żądać zgodnie z art. 59 Kodeksu cywilnego, uznania umowy za bezskuteczną w stosunku do siebie, o ile strony umowy o jej roszczeniu wiedziały albo jeżeli umowa była nieodpłatna.

Wobec powyższego kwestia wspaniałego prezentu w postaci samochodu Adama, który dostała jego partnerka, docelowo również nie będzie stanowiła przeszkody dla sprawy o alimenty.

Do tematu ukrywania dochodów oraz majątku przed uprawnionymi do alimentów będę wracała jeszcze niejednokrotnie.

You may also like

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Alimenty