Czy mój mąż jest przestępcą alimentacyjnym? Przesłanki przestępstwa niealimentacji cz. II

Czy mój mąż jest przestępcą alimentacyjnym? Przesłanki przestępstwa niealimentacji cz. II

W poprzednim wpisie obiecaliśmy, że temat związany z uporczywym uchylaniem się od płacenia alimentów, będzie kontynuowany. Dziś troszkę więcej na temat samych przesłanek przestępstwa niealimentacji. Nasze rozważania jednak warto rozpocząć od przykładu:

Adam od paru lat nie płaci ani złotówki na swoje dzieci. Matka dzieci nie może samodzielnie zaspokoić ich potrzeb ze swojej pensji. Adam naraża dzieci swoją postawą na brak zaspokojenia ich podstawowych potrzeb. Mężczyzna wykazuje się przy tym nie małym „sprytem”. Zmienia miejsca zamieszkania, firma, którą prowadzi, „oficjalnie” nie jest jego. Jego zachowanie jest doskonale przemyślanie, wszystkie działania, które podejmuje, prowadzą do ukrywania swoich dochodów. Czy jest on przestępcą alimentacyjnym?

Zdecydowanie tak! Żeby stać się przestępcą alimentacyjnym, należy uporczywie uchylać się od alimentów. Wyżej wskazane działania Tomasza mają znamiona tej właśnie uporczywości. Przez uporczywość możemy rozumieć działanie mające na celu ukrycie dochodów mężczyzny.

Czym jest kolejna przesłanka a konkretniej niemożność zaspokojenia potrzeb życiowych dzieci? Otóż dzieci Adama żyją ze swoją matką bardzo skromie. Kobiety nie stać na nowe ubrania, prywatną opiekę medyczną czy korepetycje. Zdarzają się takie miesiące, że nie stać jej na podstawowe produkty takie jak pożywienie czy kosmetyki.
Kolejną przesłanką możemy nazwać świadomość działania przestępców alimentacyjnych. Adam doskonale zdaję sobie sprawę, że nie spełnia obowiązku alimentacyjnego orzeczonego przez sąd parę lat temu. Uporczywość w uchylaniu się od alimentów stanowi niewątpliwie tylko potwierdzenie tego, że działa on z premedytacją.

Mężczyznę niewątpliwie stać na płacenie alimentów, obrał jednak inną ścieżkę. I powinien ponieść konsekwencje swoich działań. Z doświadczenia wiemy, że czasem sprawa karna to jedyny „straszak” na przestępców alimentacyjnych. Na sam koniec warto jeszcze dodać, że przesłanki opisane powyżej muszą zostać spełnione łącznie, aby można było mówić o przestępstwie nie alimentacji.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *