Syn mnie utrzymuje – czyli alimenty od dziecka

Syn mnie utrzymuje – czyli alimenty od dziecka

Wacław od 3 lat jest na rencie. Jest schorowany i nie może podjąć żadnej dodatkowej pracy. Leki i mieszkanie pochłaniają większość jego dochodów. Jego syn prowadzi własną firmę i całkiem dobrze się mu powodzi. Mężczyźni nie są jednak w dobrych stosunkach, przez co syn nie pomaga ojcu nawet w najmniejszym stopniu… Wacław postanowił domagać się alimentów od syna…

Historia jak na naszego bloga nietypowa, prawda? Zazwyczaj wpisy dotyczą zupełnie odwrotnej sytuacji, kiedy to dziecko domaga się alimentów od rodziców. W dzisiejszym wpisie omówimy jednak tematykę alimentów od dzieci. W pierwszej kolejności należy wskazać, kiedy rodzić może domagać się alimentów od dziecka? Tak naprawdę w dwóch sytuacjach:

• Kiedy dziecko ma możliwości zarobkowe lub majątkowe,
• Kiedy rodzic znajduje się w stanie niedostatku,

Tylko jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione łącznie, sąd zasądzi alimenty od dziecka na rzecz rodzica. I tu warto wskazać, że po pierwsze niedostatek następuje, wtedy kiedy osoba ubiegająca się o alimenty nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych usprawiedliwionych potrzeb sama. Po drugie alimentów można się domagać od dziecka, które posiada możliwości zarobkowe czy majątkowe. Nawiasem mówiąc sytuacja, w której Wacław żądałby alimentów od syna, który pracuje tylko dorywczo, a miałby na utrzymaniu trójkę dzieci, jest irracjonalna! Co nie oznacza, że tak się nie zdarza! Jednak takie sprawy z doświadczenia wiemy, że są przegrywane przez rodzica, ubiegającego się o alimenty.

Wacław musi jednak przygotować się na to, że niedostatek, w którym się znajduje,  musi zostać w odpowiedni sposób wykazany przed sądem. Sąd nie orzeknie alimentów na podstawie samych twierdzeń mężczyzny. Tutaj niezbędne będzie załączenie do pozwu o alimenty, wszystkich rachunków, paragonów za leki oraz wykazanie wysokości otrzymywanej renty. Przedstawienie w postępowaniu dowodowym wszystkich tych rzeczy, niewątpliwie pomoże mu w walce o alimenty od syna.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *