Kiedy po zmarłym dziedziczy żona, z którą nie żył od lat…

Kiedy po zmarłym dziedziczy żona, z którą nie żył od lat…

Antoni zmarł miesiąc temu. Przez ostatnie 10 lat był w separacji ze swoją drugą małżonką Haliną. Nigdy nie zdecydował się na rozwód ani na separację orzeczoną przez sąd. Czy żona Antoniego ma prawo do dziedziczenia po nim? – zapytała Julia córka Antoniego.

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że separacja faktyczna to nie to samo co separacja orzeczona przez sąd. Przy separacji orzekanej przez sąd małżonkowie po sobie nie dziedziczą! Skutki separacji prawnej są bardzo podobne jak skutki rozwodu. W powyższej historii nie ma jednak mowy, o orzeczeniu separacji przez sąd, stąd też małżonka Antoniego ma prawo do dziedziczenia po nim. Nie ma tu znaczenia, że małżonkowie nie odwiedzali się ani nie mieli ze sobą kontaktu od paru lat. Formalnie Halina aż do śmierci była żoną Antoniego, więc dziedziczy wszystko, na takich zasadach jakby przed śmiercią tworzyli udane małżeństwo. Rozdzielność majątkowa też nie ma tu znaczenia, gdyż nie ma żadnego wpływu na dziedziczenie.

Oczywiście zapewne zarówno dla zmarłego, jak i jego rodziny takie rozwiązanie nie jest korzystne i zwyczajnie nie życzyłby sobie, żeby żona po nim dziedziczyła. Zmarły również nie zostawił testamentu, który zmieniłby sytuację. Dlatego tak ważne jest z punktu widzenia spadkowego to, jaką mamy separację, czy faktyczną, czy prawną -orzeczoną przez sąd..

Więcej o separacji: Mamy dwa lata na uratowanie małżeństwa


Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *