Kiedy jest czas na rozliczenie z małżonkiem?

Kiedy jest czas na rozliczenie z małżonkiem?

W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie jednej z naszych czytelniczek, które brzmi następująco:

„Jestem w trakcie rozwodu z mężem, kiedy najlepiej podzielić majątek?”

To bardzo ważne pytanie i często zadawane przez naszych klientów, którzy przychodzą do kancelarii ze swoimi sprawami rozwodowymi. Przeważnie podział majątku występuje już w ramach sprawy rozwodowej, jednak często zdarza się, że małżonkowie decydują się na podział majątku później. Jeżeli przy rozwodzie nie było podziału majątku, radzimy zrobić to możliwie jak najwcześniej. Dlaczego?

Znamy przypadek, kiedy byli małżonkowie zdecydowali się podzielić majątek po paru latach… Między czasie ich firma przynosiła dochody, które generowała ciężka praca jednego z małżonków… i podział po paru latach okazał się dla niego bardzo niekorzystny. Sytuacja majątkowa na przestrzeni lat niewątpliwie ulega zmianie i to powinien być czynnik determinujący, jeżeli chodzi o termin podziału majątku.

Warto w tym miejscu przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2013r o sygnaturze akt II CSK 349/12, który w uzasadnieniu wskazał, iż przy podziale majątku dorobkowego małżonków, w skład którego wchodzą udziału spółki kapitałowe, wartość udziałów ustalana jest na dzień dokonania podziału nie na datę, z którą ustała wspólność majątkowa małżeńska.

Nie ma terminu na dokonanie podziału majątku, jednak zwłoka w wielu przypadkach po prostu nie popłaca i należy o tym pamiętać, odkładając podział majątku w czasie.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *