Jak utrzymać dwie rodziny? Alimenty a nowa rodzina (część 1)

Jak utrzymać dwie rodziny? Alimenty a nowa rodzina (część 1)

W ostatnim wpisie obiecaliśmy, że powrócimy do tematu alimentów. I tak też się stanie, dziś praktyczny wpis o tym, czy nowa rodzina ma wpływ na wysokość alimentów? Najpierw poznajcie historie Grzegorza:

Grzegorz rozwiódł się z żoną trzy lata temu. Była to wspólna decyzja, para nie potrafiła dojść do porozumienia w żadnej sprawie. Przyznano mu wtedy 500 zł alimentów na każdą z córek, co dało łącznie kwotę 1500 zł miesięcznie. Żona Grzegorza wyszła ponownie za mąż dwa lata temu, natomiast Grzegorz ułożył sobie życie rok temu. Trzy miesiące temu na świat przyszedł jego syn. Mężczyzna ma problem z utrzymaniem dwóch rodzin na takich warunkach jak w wyroku rozwodowym…

Nasze rozważania na temat sytuacji Grzegorza rozpocznijmy od przytoczenia art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi:

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Dlaczego tak jest? Niewątpliwie sytuacja majątkowa Grzegorza uległa zmianie po założeniu nowej rodziny. Oczywiście nie ma tu mowy o zniesieniu obowiązku alimentacyjnego, jednak sąd orzekając w takiej sprawie, weźmie pod uwagę również potrzeby nowonarodzonego dziecka. Ważne jest tu również uwzględnienie w kontekście alimentów, sytuacji materialnej byłej żony Grzegorza. Grzegorz może wystąpić do sądu o obniżenie alimentów, powołując się na zmianę stosunków. Wydatki Grzegorza znacznie wzrosły wraz z pojawieniem się na świecie czwartego dziecka, a jego pensja nie uległa zmianie.

Nowy związek zapewne przyczynił się z kolei do polepszenia jej sytuacji materialnej. Wraz z nowym mężem prowadzi wspólne gospodarstwo domowe, co znacznie wpływa na jakość życia rodziny. Warto w tym miejscu przytoczyć bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 2002 o sygnaturze akt: V CKN 1032/00:

Fakt urodzenia się kolejnego dziecka nie pociąga za sobą automatycznie ustania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do pozostałych dzieci. Może on ewentualnie wpłynąć na rozmiar istniejącego obowiązku wysokość rat alimentacyjnych.

(Sytuacja, kiedy żona Grzegorza wychodzi za bogatego biznesmena, wyjeżdża z całą rodziną na zagraniczne wakacje, a Grzegorz płaci alimenty w wysokości ¾ swojej pensji i ledwo wiąże koniec z końcem, jest niedopuszczalna).

Nowa rodzina to nie koniec płacenia alimentów na dzieci z poprzedniego związku!

Zakładając nową rodzinę, musimy pamiętać, że potrzeby dzieci powinny być zaspokajane sprawiedliwie. Dzieci zarówno z wcześniejszego, jak i ówczesnego związku muszą żyć na równej stopie życiowej. Nie ma absolutnie mowy o tym, że nowa rodzina żyje w dostatku, a dzieci z poprzedniego związku nie mają na korepetycje z matematyki czy zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Ten temat będziemy jednak szerzej omawiać w kolejnych wpisach na podstawie historii naszej klientki.

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *