Mam nowego męża, co z alimentami od byłego?

Mam nowego męża, co z alimentami od byłego?

Czasem i takie pytania się zdarzają. Zostało ono zadane przez naszą czytelniczkę, która miała zasądzone alimenty od swojego męża w kwocie 1000 zł miesięcznie. Alimenty zostały przyznane dożywotnio. Rozwód był z orzeczeniem o winie męża. Mężczyzna zostawił naszą czytelniczkę dla młodszej kochanki, do tego doszła przemoc psychiczna i ekonomiczna.

Dziś we wpisie zajmiemy się tematem alimentów od męża, a zawarciem nowego związku małżeńskiego. Czytelniczka nie sprecyzowała czy chodzi o alimenty na nią, czy na dzieci dlatego, udzielimy więc odpowiedzi na dwa pytania. Jeżeli chodzi o alimenty na dzieci, nowy związek małżeński czytelniczki nie ma tu znaczenia! Ojciec dzieci-były mąż, nadal jest zobowiązany do płacenia alimentów, i nowa rodzina żony absolutnie go nie zwalnia z tego obowiązku.

Jeżeli chodzi o alimenty na czytelniczkę, zawarcie nowego związku małżeńskiego powoduje, wygaśniecie obowiązku alimentacyjnego byłego męża. Czytelniczka nie może się domagać od byłego męża płacenia alimentów. Czyli pomimo tego, że alimenty zostały zasądzone dożywotnio i rozwód był z orzeczeniem o winie byłego męża, nie będą one jej należne z chwilą wstąpienia w nowy związek małżeński. Wygaśniecie alimentów, następuje z mocy prawa.

Na sam koniec warto jeszcze napisać parę słów na temat związków nieformalnych. W przypadku gdyby kobieta żyła w konkubinacie, związek z innym mężczyzną nie powoduje wygaśnięcia automatycznie obowiązku alimentacyjnego byłego męża! Pamiętajmy, związek musi być formalny, żeby to nastąpiło! W takim przypadku były mąż jednak może walczyć o zniesienie obowiązku, wskazując na poprawę sytuacji życiowej żony, która niewątpliwie uległa zmianie. Prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego z innym mężczyzną znacznie zmienia zakres jej usprawiedliwionych potrzeb, a także poprawia jej sytuację materialną, co na pewno zostanie wzięte pod uwagę przez sąd.

W kolejnych wpisach dalej będziemy kontynuować tematykę alimentów. Serdecznie zapraszam do lektury już teraz.


Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *