Jak dogadać się w sprawie kontaktów z dzieckiem

Jak dogadać się w sprawie kontaktów z dzieckiem

Pozostajemy w temacie kontaktów z dzieckiem. Ponieważ przed nami weekend majowy, możemy przypuszczać, że po nim w kancelarii będziemy mieli nawał spraw związanych z kontaktami z dziećmi. Otrzymujemy również wiele pytań, jak powinien wyglądać wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem, dlatego dziś w skrócie wskażemy Państwu najważniejsze rzeczy, które powinny być w nim zawarte.

W ubiegłym roku po majówce przyszedł do nas pewien mężczyzna, który rozwiódł się parę lat wcześniej. W wyroku rozwodowym miał w sposób niedostateczny sprecyzowane kontakty z dzieckiem. Przez co przepadł mu majówkowy wyjazd z córką. Dziś kilka wskazówek jak powinien być sformułowany wniosek o kontakty z dzieckiem, aby uniknąć nieporozumień z drugim rodzicem.

Na wstępnie warto zaznaczyć, że nie zawsze zdarza się, że rodzice dochodzą do porozumienia w sprawie kontaktów z dzieckiem, wtedy z pomocą przychodzi złożenie do sądu wniosku o kontakty z dzieckiem, który to rozstrzygnie, w jaki sposób mają się one kształtować. Często też rodzice w wyroku rozwodowym mają uregulowane kontakty z dzieckiem, jednak nie zgadzają się z rozstrzygnięciem i składają wniosek o ponowne rozstrzygnięcie.

W pierwszej kolejności we wniosku musimy przedstawić uzasadnienie, dlaczego taki wniosek składamy. Wniosek o uregulowanie kontaktów musi zawierać również jak najściślejsze rozwiązania. Jeżeli Twoje dziecko ma spędzać z Tobą, któryś z weekendów w miesiącu, oznacz w nim ramowo czas, w którym odbierasz dziecko i kiedy dziecko odwozisz do domu, np. w pierwszy i trzeci weekend miesiąca rozpoczynając od godziny 17: 00 w piątek do godziny 15: 00 w niedzielę. Niewątpliwie ważne jest również wskazanie we wniosku miejsca, gdzie mają odbywać się kontakty. Sprecyzowanie tego punktu jest bardzo istotne. Niektórzy rodzice domagają się, aby kontakty z dzieckiem drugiego rodzica odbywały się podczas ich obecności. Co uniemożliwia zabranie dziecka na wycieczkę czy spokojne spędzenie z nim czasu.

Ważne jest też we wniosku wskazać, inne dni niż weekendy, w których chcesz, aby kontakty się odbywały. Kiedyś widzieliśmy taki wniosek, w którym nie było wiadomo, czy ojciec ma się spotykać z dzieckiem w wakacje w weekendy, czy tylko w roku szkolnym. Wskaż również wszystkie święta, wakacje czy ferie, określając ściśle, w jakie dni mają się kontakty odbyć. (np. w pierwsze dwa tygodnie wakacji, w drugi tydzień ferii zimowych). Zawsze radzimy rodzicom uregulowanie kontaktów w szczegółowy sposób. Uwzględniając we wniosku datę w urodzin dziecka, dzień dziecka, dzień ojca czy matki. Ważne, aby w takie wydarzenia dojść do porozumienia z drugim rodzicem i dostosować kontakty zarówno pod potrzeby dziecka i obojga rodziców.

Oczywistym jest również, że dziecko nie zostanie wydane drugiemu rodzicowi, gdy się rozchoruję, lub będą widoczne oznaki przeziębienia czy złego samopoczucia. Często to jest powodem do nieporozumień pomiędzy rodzicami, znamy przypadki, kiedy ojciec na siłę zabierał dziecko z gorączką, lub takie, kiedy matka nie chciała wydawać dziecka i mówiła, że dziecko co tydzień jest chore.

Na sam koniec kilka kwestii formalnych, Wniosek o uregulowanie kontaktów składamy w sądzie rejonowym wydział rodzinny i nieletnich. Opłata od niego wynosi 40 zł. Pamiętaj, aby do wniosku dołączyć akty urodzenia dzieci. Do tematu będziemy wracali niejednokrotnie, wakacje, święta, weekendy majowe to „najgorętszy okres” dla wniosków o uregulowanie kontaktów, gdyż wtedy dochodzi najczęściej do konfliktów pomiędzy rodzicami.


Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *