Alimenty natychmiastowe i rodzinne postępowanie informacyjne

Alimenty natychmiastowe i rodzinne postępowanie informacyjne

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada kolejne zmiany. Resort ma w planach skrócenie procedury przyznawania świadczenia alimentacyjnego, proponując alimenty natychmiastowe.

Co zmieni wprowadzenie alimentów natychmiastowych?

Przepisy mają znacząco uciąć formalności, co pozwoli na orzekanie alimentów nawet w parę dni. Uprawniony do alimentów będzie mógł złożyć pozew o alimenty przez gotowy formularz w Internecie. Formularz będzie prosty i przejrzysty.

Ministerstwo planuje również wprowadzić ustalanie wysokości alimentów od ustalonej kwoty przeliczeniowej- każdego roku ma być ogłoszona nowa kwota uzależniona od minimalnego wynagrodzenia netto oraz ilości dzieci. Planowana jest również zmiana z zakresu wydawania nakazów zapłaty natychmiastowej wykonalności- będą mogli je wydawać referendarze.

Przewidywany okres obowiązku alimentacyjnego będzie automatycznie wygasał, gdy dziecko skończy 25 lat bez konieczności występowania do sądu o uchylenie alimentów.

Projekt zakłada również gwarancję prawa do kontaktów z dzieckiem. Zasady, które będą wskazane w przepisach, wprowadzą nadzór kuratorski nad rodzicem, który ogranicza kontakty drugiemu rodzicowi a w przypadku kolejnych naruszeń karę pieniężną. Jeżeli dwie powyższe opcje nie zadziałają, a rodzic dalej będzie uporczywie utrudniał kontakty, rodzic, któremu kontakty są utrudniane, może zwrócić się do sądu. W trakcie sprawy prokurator będzie uprawniony do wyznaczenia półrocznego okresu próby dla pozwanego. Jeżeli i to nie pomoże pozwany może zostać obciążony grzywną lub zmuszony do odbycia kary w postaci prac społecznych.

Resort proponuje również postępowanie informacyjne przed rozwodem czy separacja. Ma ono na celu doprowadzenie do porozumienia miedzy rodzicami dotyczącego opieki nad dziećmi.

Jeszcze na sam koniec kolejna zmiana, która będzie dotyczyła zapobieganiu przemocy wobec dzieci. Sądy rodzinne będą obligatoryjnie informować o prowadzonych sprawach prokuratora, jeżeli istnieje podejrzenie zagrożenia dobra dziecka.

Na razie wstrzymujemy się z komentarzem nad proponowanymi zmianami i czekamy na dopracowanie projektu. Wtedy zapewne podzielimy się z Państwem naszym punktem widzenia.


Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *