Tatuś nie ma dla Ciebie czasu córeczko!

Tatuś nie ma dla Ciebie czasu córeczko!

Kalinka ma dziewięć lat, od czterech lat boryka się z rozwodem rodziców, a od 3 miesięcy nie widziała swojego taty. Ojciec dziewczynki nie jest pijakiem, narkomanem, awanturnikiem tylko zwykłym przedsiębiorcą prowadzącym własną firmę, a także od trzech miesięcy ponownie szczęśliwym małżonkiem. I właśnie za to ostatnie został ukarany… Czy ten brak kontaktu z córką od trzech miesięcy to przypadek, który zbiegł się z datą ślubu? Nie!

Mama Kalinki ma za złe, że były mąż ułożył sobie ponownie życie i to jest powód rozłąki Kalinki z ojcem. Dziewczynka na pytania, dlaczego tata po nią nie przyjeżdża, słyszy tytułowe: „tatuś nie ma dla ciebie czasu córeczko, ma nową rodzinę”.

Dziecko ma żal do ojca, a każda próbę kontaktu ojca z córką jest skutecznie udaremniona. Była żona planuje weekendy w taki sposób, żeby dziecka nie było w domu w godzinach widzeń, mówiąc córce, że wyjazdy, wyjścia do kina czy na łyżwy ma jej rekompensować to, że tatuś nie ma dla niej czasu.

A tatuś? Wystaje pod domem, wysyła SMS-y, dzwoni do byłej żony, prosi… Skoro prośby nie dają żadnego rezultatu, może lepiej zastosować inną „formę” dialogu z byłą żoną.

Z doświadczenie wiemy, że najlepszym sposobem jest zagrożenie nakazem zapłaty. Tak, dobrze Państwo czytacie nakazem zapłaty za nie respektowanie wyroku sądu, o kontaktach z dzieckiem. Złożenie takiego wniosku nie jest skomplikowane, należy tylko pamiętać, aby dołączyć do niego, odpis wyroku zasądzającego kontakty z dzieckiem bądź ugody pomiędzy rodzicami, w której kontakty zostały ustalone. Szczegółowy opis procedury znajdziecie Państwo tutaj: Jasiu jest przeziębiony, Jasiu nie może, ma wycieczkę, ma urodziny kolegi…

Zagrożenie nakazem zapłaty, zazwyczaj pomaga! Jednak gdy rodzic utrudniający kontakty, dalej uporczywie izoluje dziecko, można pomyśleć o bardziej radykalnych krokach. Ojciec Kalinki może wzywać każdorazowo policję, w sytuacji, kiedy kontakt się nie odbył, prosząc o sporządzanie notatki policyjnej spod domu byłej żony. Taka notatka przyda się jako dowód podczas sprawy o utrudnianie kontaktów.

Zespół naszej kancelarii niejednokrotnie walczył o prawa rodzica, któremu kontakty z dzieckiem są utrudnianie. Często powodem tego były wewnętrzne konflikty pomiędzy byłymi partnerami/małżonkami. Rodzice w takich sytuacjach są zaślepieni zawiścią, chęcią zemsty na byłym partnerze nie zważając na dobro dziecka. Przykra, aczkolwiek prawdziwa refleksja na koniec naszego wpisu.


Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *