Moja córka za miesiąc kończy 18 lat, komu będę płacił alimenty?

Moja córka za miesiąc kończy 18 lat, komu będę płacił alimenty?

Takie pytanie zadał nam nasz klient. Bardzo często spotykamy się z wątpliwościami osób zobowiązanych do płacenia alimentów, gdzie one właściwie mają trafiać. Osoba uprawniona do alimentów do chwili ukończenia 18 roku życia jest reprezentowana przez przedstawiciela ustawowego, czyli najczęściej rodzica. W związku z tym alimenty powinny być płacone rodzicowi, który został wskazany przez sąd aż do odciągnięcia pełnoletności.

Córka klienta za miesiąc kończy 18 lat. Wybiera się niedługo na studia do Warszawy, gdzie alimenty będą trafiały?

Jeżeli córka klienta osiągnie już pełnoletność, to klient może bezpośrednio na jej konto wpłacić zasądzone alimenty. Może również przekazać pieniądze do tzw. rąk własnych, czyli bez pośrednictwa konta bankowego. Klient nie musi zwracać się do sądu, o kwestie uregulowania komu ma alimenty dostarczyć. Nie ma potrzeby zmiany sądowej osoby pobierającej świadczenie alimentacyjne. Warto jednak gdzieś to zaznaczyć, napisać e-maila do byłej żony, że z chwilą osiągnięcia pełnoletności pieniądze będą terminowo przelewane na konto córki, bądź można wystosować oficjalne pismo własnoręcznie podpisane.

Na koniec naszych rozważań przypomnienie! Zgodnie z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Należy wskazać, że obowiązek alimentacyjny nie wygasa z chwilą, kiedy nasze dziecko ukończyło 18 lat. Czyli alimenty na córkę są jak najbardziej zasadne w tym przypadku, gdyż wybiera się ona na studia, aby zdobyć zawód i wykształcenie. Czym innym jest, kiedy dziecko nie dokłada żadnych starań w celu usamodzielnienia się, ale o tym pisaliśmy tutaj: Alimenty na dorosłe dziecko

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *