Czy można się przygotować na rozwód?

Czy można się przygotować na rozwód?

Hanna wbiegła do kancelarii, rzucając torebkę na stół, po kolejnej kłótni z mężem! Krzyknęła piszemy pozew! Zupełnie nie wiedząc co ma się w nim znaleźć, jakie chce dowody powołać i czy chce z orzeczeniem o winie czy bez. – takie sytuacje są bardzo częste… i zazwyczaj wywoływane są przez silne emocje. Dziś krótki poradnik o tym czy na rozwód można się przygotować.

Na forach internetowych również roi się od takich pytań. Co zawsze doradzamy naszym klientom? O tym dowiecie się czytając dzisiejszy tekst.

W pierwszej kolejności należy wskazać, rzecz bardzo praktyczną często zapominaną przez naszych klientów. Musimy mieć w ręku nasz akt małżeństwa, który należy dołączyć do pozwu. Jeżeli takiego nie mamy, warto jak najszybciej udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. To samo dotyczy aktu urodzenia małoletnich dzieci pochodzących z małżeństwa.

Kolejna bardzo ważna rzecz, musisz podjąć decyzje czy chcesz przebrnąć przez rozwód sam, czy decydujesz się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Oczywiście, możesz sam napisać pozew o rozwód, jednak warto udać się, chociażby na poradę, czy nasz samodzielny pozew został sporządzony poprawie pod względem formalnym i merytorycznym. Pamiętaj dobrze napisany pozew to podstawa. Jeżeli nie potrafisz sam napisać pozwu, potrzebujesz porad lub nie potrafisz podjąć decyzji, co ma w takim pozwie się znaleźć, koniecznie skontaktuj się z profesjonalistą. Nawet jeżeli chcesz sam występować przed sądem, zrób to z ostrożności!

Na wizytę u prawnika dobrze przygotowanym, należy wskazać okoliczność rozwodu, czyli między innymi przyczynę trwałego i zupełnego rozkładu pożycia i przede wszystkim udowodnić rozkład pożycia. Nie możemy zarzucić mężowi/żonie np. zdrady, nałogu, jeżeli tego nie wykażemy przed sądem. Co na przykład może być dowodem w sprawie o rozwód?

  • dokumenty,
  • zeznania świadków,
  • opinie specjalistów,
  • SMS,
  • e-maile,
  • korespondencja za pomocą portali społecznościowych.

Następnym krokiem jest rozważenie wszystkim plusów i minusów przemawiających za rozwodem z orzeczeniem o winie czy bez orzekania o winie. Bardzo wielu klientów jest niezdecydowanych, podejmują decyzje pochopnie,  później tego żałując.

Przemyśl kwestię opieki nad małoletnimi dziećmi, jeżeli takie pochodzą z małżeństwa. Przygotuj dzieci na rozwód rodziców. Nie bój się skorzystać z pomocy specjalistów. Spróbuj wypracować wspólny plan rodzicielski, a jeżeli to nie możliwe przez relacje z małżonkiem/małżonką, jego nieodpowiednie zachowanie względem dzieci, alkoholizm, przemoc, przygotuj się na to, że przed sądem będzie trzeba wykazać te wszystkie okoliczności.
Na sam koniec przypomnienie wpisu co trzeba zrobić, zanim złożyć pozew o rozwód.
Serdecznie zapraszamy do lektury: Zanim złożysz pozew o rozwód

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *