Czy mogę powołać na świadka kochankę męża?

Czy mogę powołać na świadka kochankę męża?

Bardzo często w trakcie omawiania pozwu o rozwód z klientem pada takie pytanie. I nie ma w tym nic dziwnego!

Sandra postanowiła w swojej sprawie rozwodowej powołać na świadka Ewelinę- nową partnerkę męża. Mąż zostawił rodzinę właśnie dla Eweliny i bardzo szybko z nią zamieszkał. Sandra oczywiście żąda rozwodu z orzeczeniem o winie męża. Czy może powołać Ewelinę na świadka? Chciałaby wykazać, że maż ją zdradzał i spotykał z kochanką podczas trwania ich małżeństwa.

Oczywiście, że tak!

Czym innym jest postępowanie karne a czym innym cywilne. Zgodnie z kodeksem postępowania karnego osoba najbliższa dla oskarżonego może odmówić składania zeznań. Osobą najbliższą można nazwać konkubinę, gdyż, pozostaje ona we faktycznym wspólnym pożyciu. W procesie cywilnym konkubina nie może odmówić składania zeznań. Takie prawo przysługuje rodzicom, dzieciom, przysposobionym, wnukom, rodzeństwu, dziadkom, ale nie konkubinie/konkubentowi.

Powołanie na świadka konkubiny męża może być więc kluczowe dla przebiegu procesu. Warto wskazać, że konkubina będzie musiała pod przysięgą odpowiedzieć na szereg pytań. Konkubina zostanie pouczona o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań i w takich przypadkach powinno odebrać się od niej przyrzeczenie. Jeżeli skłamie, będzie groziła jej odpowiedzialność karna.

Znane są przypadki, kiedy kochanek/kochanka sami przyznawali na sali sądowej, iż bezpośrednią przyczyną rozpadu małżeństwa stron był właśnie nowy związek z nią/nim.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *