Eksmisja – kiedy małżonek uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie…

Eksmisja – kiedy małżonek uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie…

„Witam serdecznie, jestem w trakcie rozwodu. Mąż jest alkoholikiem. Sprawa trwa już ponad rok. Mąż urządza mnie i synowi awantury. Niszczy nasze rzeczy, wchodzi do naszego pokoju, a podczas ostatnich świąt zgotował nam piekło. Nie mam pieniędzy, żeby się wyprowadzić z naszego domu. Po rozwodzie przeprowadzimy podział majątku, jednak to znów trochę potrwa, co do tego czasu można zrobić? Proszę o pomoc. ”

Nowy rok rozpoczynamy od spraw ciężkich. Taką wiadomość otrzymaliśmy wczoraj. Co można z tym zrobić? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym wpisie!

Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest złożenie wniosku o eksmisje małżonka, który swym rażąco nagannym zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Rażące i naganne zachowacie to np. alkoholizm, przemoc, agresja wobec członków rodziny, wszczynanie awantur. Jednak najważniejszą przesłanką skutecznej eksmisji jest wykazanie tego rażącego i nagannego zachowania. Sąd nie uwierzy nam na słowo… Do orzeczenia o eksmisji niezbędne będą takie dowody jak: notatki z interwencji policyjnych, świadkowie (np. sąsiedzi, którzy słyszeli awantury), obdukcje lekarskie.

Eksmisja może zostać orzeczona z lokalu, który należy do małżonków lub do osoby, która żąda eksmisji oraz z mieszkania, które małżonkowie wspólnie wynajmują. Co ważne nie możemy żądać eksmisji małżonka, którego mieszkanie stanowi majątek osobisty, czyli np. otrzymał je przed ślubem jeszcze.

Na sam koniec dwie ważne kwestie. Orzeczenie o eksmisji nie ma żadnego wpływu na późniejsze sprawy dotyczące podziału majątku małżonków. I co jeszcze bardzo ważne, apelacje co do eksmisji można wnieść bez zaskarżenia całego wyroku rozwodowego.

Na sam koniec bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 1978r. o sygn. Akt: IIICZP 30/77:

Nie jest możliwe orzeczenie eksmisji wtedy, gdy wspólnie zajmowane mieszkanie jest przedmiotem odrębnego majątku małżonka, który miałby być eksmitowany, a więc jeśli nagannie zachowuje się małżonek, który posiada wyłączne prawo do lokalu mieszkalnego, to wówczas były współmałżonek nie może skutecznie żądać eksmisji takiej osoby.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *