Alimenty na wnuczkę!

Alimenty na wnuczkę!

Dziś kolejna część tematyki dotycząca relacji dzieci z dziadkami. Był już wpis o kontaktach z wnukami ja również o ich zakazie, natomiast dziś zajmiemy się kwestia alimentów. Tak dobrze, Państwo czytacie wpis będzie dotyczył alimentów od dziadków.
Oto historia Małgorzaty: Pani Małgorzata od 6 lat nie utrzymuję kontaktów z synem. Prowadzi dużą firmę, jest aktywna zawodowo i właśnie dowiedziała się, że ma wnuczkę. Co zaskakujące nie od syna, a z pozwu o alimenty. Okazało się, że syn Małgorzaty nie łoży utrzymanie na swojej córki od 3 lat. Z pozwu wynika, że jej wnuczka ma chory kręgosłup. Matki dziecka nie stać na podstawowe potrzeby, gdyż ze względu na opiekę nad dzieckiem nie jest w stanie pracować. Ponieważ syn Małgorzaty „zniknął” matka dziewczynki zdecydowała się wystąpić z pozwem o alimenty do babci dziewczynki, czyli Pani Małgorzaty.

Czy to możliwe, żeby dziadkowie płacili alimenty na swoje wnuki?

Tak to jest możliwe! Oczywiście w pierwszej kolejności to rodzice są zobowiązani do płacenia alimentów zgodnie ze swoimi możliwościami zarobkowymi i usprawiedliwionymi potrzebami dziecka. Jednak kiedy dziecko znajduję się w niedostatku, sąd może zasądzić alimenty od dziadków. Tym bardziej, iż egzekucja wobec ojca dziewczynki była nieskuteczna.

W tym miejscu warto przytoczyć art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi:

Art. 128. Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Sąd może również obciążyć dziadków alimentami, kiedy rodzic nie jest w stanie zaspokoić w całości potrzeb uprawnionego do alimentów. Bardzo często w takiej sytuacji sąd zobowiązuje dziadków do zaspokojenia pozostałej części.
Pozew o alimenty, który otrzymała bohaterka naszego tekstu, jest jak najbardziej zasadny. Jednak warto wskazać, że musi zostać udowodniony niedostatek i brak zaspokojonych usprawiedliwionych potrze dziecka.
Kiedy chcemy skutecznie dochodzić alimentów od dziadków musimy pamiętać, że pozew należy złożyć przed właściwym miejscowo sądem zgodnie z miejscem zamieszkania pozwanego lub zgodnie z miejscem zamieszkania uprawnionego do alimentów.

Jak zakończyła się ta historia? Pani Małgorzata postanowiła płacić alimenty na wnuczkę dobrowolnie oraz bardzo chce utrzymywać z nią kontakt.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *