Historia porwanego noworodka a pozbawienie władzy rodzicielskiej

Historia porwanego noworodka a pozbawienie władzy rodzicielskiej

Cała Polska żyje historią poszukiwania noworodka z Białogardu. Rodzice odmówili personelowi szpitala zabiegów pielęgnacyjnych nad noworodkiem oraz wykazali swój sprzeciw dotyczący szczepienia dzieci. Szpital zareagował bardzo szybko, wystąpił do sądu o zgodę na przeprowadzenie czynności niezbędnych dla zdrowia dziecka. Rodzice zostali pozbawieni praw rodzicielskich, po czym uciekli z dzieckiem ze szpitala. Obecnie nadal nie ustalono ich miejsca pobytu, a ojciec dziewczynki za pomocą portali społecznościowych próbował przekazać światu swoje racje.

Dlaczego przytoczyliśmy historię, którą żyje obecnie cala Polska? Takich przypadków jest bardzo dużo. Bardzo często rodzice odmawiają leczenia swoich dzieci, narażając ich na bezpośrednie zagrożenie życia albo zdrowia. Często dotyczy to transfuzji krwi, szczepień czy innych zabiegów medycznych. Parę lat temu głośna była sprawa matki chłopca chorego na raka, która postanowiła leczyć go tylko ziołami od „znachora”, po czym chłopiec zmarł. W tym wpisie chcemy przypomnieć Państwu tematykę pozbawienia praw rodzicielskich, którą poruszaliśmy już kiedyś na naszym blogu. Jakie są przyczyny pozbawienia władzy rodzicielskiej?

W świetle przepisu 111§ 1 KRO istnieją przyczyny pozbawienia władzy rodzicielskiej, tj. trwała przeszkoda w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, nadużywanie tej władzy, rażące zaniedbywanie obowiązków przez rodziców. Jeżeli chodzi o ten ostatni przypadek chodzi o sytuację, kiedy rodzice w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka np. zaniedbują dzieci, celowo nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego, prowadzą tryb życia nie gwarantujący prawidłowego rozwoju dziecka przez alkohol, narkotyki itp.

Sprawa taka jest rozpatrywana w trybie nieprocesowym i może zostać wszczęta zarówno na wniosek rodziców, jak i z urzędu, np. po zawiadomieniu sądu przez policję, że dobro dziecka jest zagrożone. Pozbawienie władzy rodzicielskiej zachodzi w każdym wypadku, w którym ze względu na dobro dziecka pozostawienie tej władzy w rękach rodziców nie może być tolerowane.

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *