Dziecko nie jest moje – zaprzeczenie ojcostwa

Dziecko nie jest moje – zaprzeczenie ojcostwa

Wbrew pozorom takie sytuacje jak w tytule dzisiejszego wpisu, zdarzają się nad wyraz często. Historia Eweliny i Piotra, którą przedstawiam Państwu poniżej, doskonale opisuje nam tematykę zaprzeczenia ojcostwa.

Ewelina i Janusz od ponad pół roku nie mieszkają razem, chociaż są małżeństwem. Janusz wyjechał do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych. Podczas jego nieobecności w kraju, żona zaszła w ciążę, z kolega z pracy. Janusz nie jest ojcem dziecka, jednak formalnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Na gruncie prawa polskiego istnieje coś takiego jak: domniemanie ojcostwa. W tym miejscu warto przytoczyć art. 62 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi:

§ 1. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

§ 2. Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża. Domniemanie to nie dotyczy przypadku, gdy dziecko urodziło się w następstwie procedury medycznie wspomaganej prokreacji, na którą wyraził zgodę pierwszy mąż matki.

§ 3. Domniemania powyższe mogą być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Janusz postanowił złożyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa.

Jak taka sprawa wygląda? Tutaj najważniejsze są dowody i to na Januszu spoczywa ciężar udowodnienia, że dziecko żony nie jest jego. Jakie należy wskazać dowody? Zaznania świadków, przesłuchanie stron, Janusz może również żądać przeprowadzenia badań DNA. Powinien również wskazać wszelkie okoliczności uzasadniające powództwo. Może to być przykładowo: bezpłodność, wyjazd za granice, choroba.

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa należy wnieść w terminie 6 miesięcy od chwili kiedy dowiedzieliśmy się o urodzeniu dziecka. Zgodnie z art. 63 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Na sam koniec musimy wskazać, kiedy powództwo o zaprzeczenie ojcostwa nie jest możliwe?

• kiedy dziecko zostało poczęte na skutek zabiegu medycznego, na którego osobą zadająca zaprzeczenia ojcostwa wyraziła zgodę,
• w przypadku śmierci dziecka

Jakie są koszty?

Opłata od pozwu o zaprzeczenie ojcostwa to 200 zł.

Do tematu będziemy wracali w kolejnych wpisach, szczególnie ciekawą kwestią, którą omówimy przy okazji, to alimenty a zaprzeczenie ojcostwa.

Kancelaria Kraków

Jeden komentarz “Dziecko nie jest moje – zaprzeczenie ojcostwa

  1. Iza

    A co jesli malzenstwo nie mogli miec dzieci bo mmjednoaz jest bezplodny
    I jedno adoptowali a drugie zona gdzies zdradzila meza I zaszla w ciaze? Od tego czasu zle sie dzialo.maz uznal to dziecko.ale teraz nie sie rozwodza..a ona chce duzych alimentow na dzieci.czy moze teraz zaprzeczyc ojcostwu zeby I dac jako dowod badania o nieplodnosci? Zeby nie musiec placic alimentow?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *