Jak podzielić 15 lat wspólnego życia…

Jak podzielić 15 lat wspólnego życia…

Ciężko podzielić 15 wspólnych lat życia, w zasadzie każda opcja wydaję się być dla nas niesprawiedliwa. Tak nasz klient skwitował próbę umownego podziału majątku z żoną.

„Rozwód był już ponad rok temu. Mieliśmy umownie podzielić dom, samochody firmę. Rozwodząc się właśnie taką opcję podziału majątku wybraliśmy, jednak życie ją zweryfikowało, nie potrafimy… Żona wyrzuca mi dosłownie wszystko, a przecież podział majątku to nie sprawa rozwodowa. Na nasz majątek pracowaliśmy bardzo ciężko, to jedyne nie ulega wątpliwości. Ja uważam, że powinienem prowadzić naszą firmę, żona twierdzi co innego… Dom chcę sprzedać i podzielić pieniądze na pół, ona nie chce- i tak od roku…”

Niejednokrotnie dojście do porozumienia w sprawie podziału majątku, jest dla małżonków górą nie do zdobycia. „Czasem po prostu dogadać się nie da”- jak powiedział nasz klient. Dzisiejszy wpis poświęcimy sądowemu podziałowi majątku, na który klient zdecydował się dopiero po roku. Taką opcje wybierają małżonkowie, którzy nie potrafią dojść do porozumienia w najważniejszych kwestiach, które nie dotyczą tylko rozwodu, ale także podziału majątku.

W pierwszej kolejności musimy wskazać, iż podział majątku może być zarówno w trakcie rozwodu jak i po zakończeniu sprawy rozwodowej. Tu wartym podkreślenia jest również, iż podział będzie obejmować CAŁOŚĆ majątku. Przepisy nie wskazują terminu w jakim podział majątku musi zostać przeprowadzony. W praktyce oznacza to, że możemy podzielić majątek zaraz po rozwodzie albo 5 lat później. (oczywiście pierwszą opcja jest lepsza). Żądanie podziału majątku nie ulega przedawnieniu.

Podział pół na pół jest najczęstszym podziałem, istnieje bowiem domniemanie że udział małżonków wynosi ½. Jednakże, nie jest to regułą. To od indywidualnych okoliczności, każdej sprawy zależy jakiego podziału dokona sąd. Warto wskazać, że sąd będzie oceniał małżonków miał wkład, uwzględniając, także nakład osobistej pracy, wychowania dzieci i prowadzenia gospodarstwa domowego.

Opłata sądowa za wniosek o podział majątku po ustaniu wspólności małżeńskiej wynosi 1000 zł. Jeżeli wniosek zawiera zgodny ustalony przez małżonków, projekt podziału majątku, pobiera się opłatę znacznie niższą kwotę tj. 300 zł. Warto dodać, iż opłata jest stała i nie zależy od wartości majątku wspólnego.

Na sam koniec przypominamy drugą opcje podziału majątku: umowną. O tym pisaliśmy tutaj: Podział majątku

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *