Małoletni na sali sądowej? Nowe przepisy!

Małoletni na sali sądowej? Nowe przepisy!

Piątek 14 lipca 2017r, ta data niewątpliwie wiele zmienia. Właśnie od tego dnia małoletni za zgodą sądu będą mogli przebywać na sali sądowej jako publiczność podczas posiedzeń również w sprawach administracyjnych i cywilnych.

Nowela nie określa w żaden sposób granicy wiekowej. To przewodniczący składu będzie decydował o tym czy małoletni będzie mógł uczestniczyć w rozprawie. Na pewno przy podejmowaniu decyzji weźmie pod uwagę to czy udział w rozprawie nie przyniesie skutków demoralizujących małoletniego oraz niewątpliwie weźmie pod uwagę sprawność i niezakłócony przebieg rozprawy.

Dlaczego ta nowela jest tak popierana zarówno wśród społeczeństwa jak i środowiska prawniczego? Obserwowanie rozprawy, udział w jawnych posiedzeniach mogą stanowić ogromną lekcje dla małoletnich. Walor edukacyjny ma tu duże znaczenie.

Na sam koniec pragniemy przytoczyć wypowiedz Rzecznika Praw Dziecka, który wskazuję:

Wzmacnia to podmiotowość dziecka, umożliwiając aktywne uczestnictwo w życiu publicznym

Takie rozwiązanie umożliwiła nowela procedury karnej i administracyjnej, które z dniem dzisiejszym wchodzą w życie. Przypominamy do tej pory dzieci mogły brać udział tylko w procesie karnym za zgodą przewodniczącego składu orzekającego

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *