Muszę ratować te dzieci!

Muszę ratować te dzieci!

„Moja siostra jest alkoholiczką…”- takie wyznanie usłyszeliśmy od naszej stałej klientki- której prowadzimy sprawy związane z jej przedsiębiorstwem.

Klientka relacjonowała podczas spotkania, co dzieje się z dziećmi siostry alkoholiczki: „dzieci chodzą głodne, wystraszone i zaniedbane. To straszne, ale ona chce żeby z nią były tylko dla pobierania 500+. Krzyczała: nie zabierzesz mi dzieci, bo one dają kasę.

Siostrzeńcy klientki Piotrek i Janek maja 8 i 4 lata, w obu przypadkach ojciec nieznany. Młodszy chłopiec nie raz nosił ślady kar cielesnych, starszy chodzi głodny i brudny. Szkoła zgłosiła to do opieki społecznej. To nie przynosi rezultatu, w żaden sposób nie chce skorzystać z pomocy. Siostra się nie zmieni, z każdej terapii rezygnowała i wracała do imprez z nowymi partnerami. Muszę ratować te dzieci, chce być ich opiekunem, co mam zrobić?”

W sytuacji, kiedy rodzicom dziecka zostaną odebrane prawa rodzicielskie, opiekę nad małoletnim ustanawia sąd. I dziś kilka słów o pozbawieniu władzy rodzicielskiej.

W świetle przepisu 111§ 1 KRO istnieją przyczyny pozbawienia władzy rodzicielskiej, tj. trwała przeszkoda w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, nadużywanie tej władzy, rażące zaniedbywanie obowiązków przez rodziców. Jeżeli chodzi o to ostatnie chodzi o sytuację, że rodzice w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka np. zaniedbują dzieci, celowo nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego, prowadzą tryb życia nie gwarantujący prawidłowego rozwoju dziecka przez np.:  alkohol, narkotyki.

Sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej taka jest rozpatrywana w trybie nieprocesowym i może zostać wszczęta zarówno na wniosek rodziców, jak i z urzędu, np. po zawiadomieniu sądu przez policję, że dobro dziecka jest zagrożone. Pozbawienie władzy rodzicielskiej zachodzi w każdym wypadku, w którym ze względu na dobro dziecka pozostawienie tej władzy w rękach rodziców nie może być tolerowane.

Opłata od wniosku wynosi 40 zł.

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *