Jakie są koszty utrzymania dziecka?

Jakie są koszty utrzymania dziecka?

„Nie potrafię zdecydować się jaka kwota alimentów na moje dzieci będzie odpowiednia” – wielokrotnie takie zdanie pada z ust naszych klientów. Rodzice często stojąc przed takimi wyborami (składając pozew o alimenty, podczas rozwodu) nie są w stanie racjonalnie myśleć i odpowiednio dokonać wszystkich obliczeń zgodnie z usprawiedliwionymi potrzebami dziecka.

Zawsze aby pomóc, zadajemy szereg pytań, które pozwalają wyliczyć koszty utrzymania dziecka a tym samym ustalić kwotę, którą żądamy od zobowiązanego do świadczenia alimentacyjnego. ( patrz rozpiska poniżej). W pierwszej kolejności wskazujemy również klientowi, że trzeba do sprawy o alimenty odpowiednio się przygotować, oprócz samego wyliczenia, warto mieć również potwierdzenie kosztów utrzymania dziecka. Kluczowe dowody w sprawach dotyczących świadczeń alimentacyjnych to: paragony, zaświadczenia o zarobkach, zeznania świadków. Żeby w sposób prawidłowy ustalić koszty utrzymanie dziecka należy w pierwszej kolejności podzielić je na kategorie i wyszczególnić ile na poszczególna kategorie przeznaczamy pieniędzy w ciągu miesiąca.

1.Wyżywienie
• obiady w szkole,
• obiady w przedszkolu,
• zakupy.

2. Szkoła
• zakup podręczników,
• zajęcia pozalekcyjne,
• zakupy sprzętów edukacyjnych,
• korepetycje,

3. Odzież

4. Kosmetyki, lekarstwa, fryzjer

5. Opłaty mieszkaniowe, rachunek telefoniczny

6. Opieka lekarska.

7. Rozrywka, hobby, realizacja pasji dziecka.

Te wszystkie kategorie odnoszą się do uzasadnionych potrzeb dziecka. Jednak pamiętajmy, aby nie popaść w przesadę, nasza 7 letnia córka nie musi chodzić pięć razy w miesiącu do teatru, dwa razy do filharmonii i do kina co drugi dzień. (oczywiście tu troszkę przesadzamy) Wyżej wymienionych rzeczy nie możemy zaliczyć do uzasadnionych potrzeb dziecka. Ale każdy „kij ma dwa końce” sytuacja w której ojciec/matka dziecka wyjeżdża na luksusowy urlop do egzotycznych krajów, a syn/córka nie mają pieniędzy na obiady w szkole lub lekcje angielskiego jest niedopuszczalna.

Kolejną ważną kwestią jest to czy rodzic zobowiązany do płacenia alimentów nie zajmuje się na co dzień dzieckiem. Przypominamy po raz kolejny bardzo ważny wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W którego treść wskazuje:

„Obciążenie rodzica, który nie zajmuje się na co dzień dzieckiem większą częścią kosztów jego utrzymania jest słuszne w świetle przepisów prawa. Sąd ocenił, że powód (ojciec dzieci) winien łożyć w trakcie trwania postępowania o rozwód kwoty po 600 zł na każde z dzieci, ponieważ koszty utrzymania każdego z dzieci opiewają na kwotę ok. 1 100 zł”.

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *