Mediacje na ratunek!

Mediacje na ratunek!

Mediacje… często się ich boimy, często w nie nie wierzymy… i tu jest nasz błąd. Oczywiście są sprawy kiedy mediacje to tylko przedłużenie postępowania… ale dziś opowiemy o takiej, gdzie mediacje przyniosły nieoczekiwany rezultat!

Statystyki mówią, że najczęściej rozwodzą się małżeństwa z ponad 5 letnim stażem. Małżeństwo o którym dziś Państwu opowiemy, postanowiło rozwieść się po 35 wspólnych latach. Dwójka dzieci dorosła założyła własne rodziny, wyprowadzili się z domu i nagle Stanisław i Urszula zostali sami… Właśnie wtedy zaczęły się konflikty, i narastający żal. Po roku nieustających kłótni Stanisław złożył pozew o rozwód. Bez orzekania o winie, uczciwy podział majątku… w pozwie wskazywał, różnice charakterów, oraz wygaśnięcie uczucia. Urszula po otrzymaniu pozwu była w głębokim szoku! W odpowiedzi na pozew wnosiła o oddalenie powództwa i o skierowanie na mediacje. Tak, też się stało. Mediacje miały trwać trzy miesiące. Pomimo początkowych protestów Stanisław poszedł na mediację.

Dziś Stanisław i Urszula nadal są małżeństwem. Można powiedzieć udało się! Pozew został wycofany. Jak sami twierdzą to mediacje pomogły im podjąć taką decyzję.

Zanim powiesz nie, przeczytaj kilka najważniejszych rzeczy o mediacjach, sposobie ich przeprowadzenia oraz tym czym właściwie są. Mediacje niekiedy ratują małżeństwo a niekiedy pomagają się rozstać, dojść do porozumienia w spornych kwestiach i załagadzają konflikty.

Po pierwsze mediacja to nie jest terapia małżeńska! Mediacja prowadzona jest podczas spraw rozwodowych, ma na celu osiągniecie porozumienia pomiędzy Stronami. Głównym zadaniem mediatora jest rozwiązywanie konfliktów oraz opracowanie planu działania, tak aby konfliktów unikać. Mediację przeprowadza się na podstawie wniosku Stron lub postanowienia Sądu, który kieruje Strony na mediację. Sąd kierując Strony na mediację wyznacza czas jej trwania. ( w przypadku Stanisława i Urszuli te trzy miesiące wystarczyły) W trakcie mediacji można na zgodny wniosek stron przedłużyć termin na jej przeprowadzenie. Sąd kieruje Strony na mediację jeżeli istnieją widoki na uratowanie małżeństwa, jeżeli postępowanie rozwodowe zostało zawieszone. Co bardzo ważne Sąd kieruje na mediację również, w sytuacji gdy konflikty pomiędzy Stronami dotyczą: ustalenia zasad sprawowania opieki nad dziećmi, ustalenia kontaktów pomiędzy dziećmi a rodzicami i innymi członkami rodziny, regulacji spraw dotyczących alimentów lub tez innych spraw majątkowych, zaspokajania potrzeb rodziny.

Mediator musi być niezależny i bezstronny podczas prowadzenia mediacji!

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *