Nie płacisz alimentów? Czeka Cię opaska elektroniczna!

Nie płacisz alimentów? Czeka Cię opaska elektroniczna!

31 maja 2017r. – data ta na długo zapisze się w pamięci dłużników alimentacyjnych. To od dziś muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami za zaniedbywanie obowiązku alimentacyjnego. Dlaczego dziś? Bo od dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego. Teraz jeżeli łączna wartość zaległości alimentacyjnych wyniesie tyle co równowartość alimentów trzech świadczeń okresowych, albo jeżeli dłużnik nie ureguluje alimentów przez okres 3 miesięcy, trafi do więzienia nawet na rok. Natomiast dłużnicy alimentacyjni, którzy narażają dzieci na brak zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych będą karani jeszcze surowiej- im grozi do dwóch lat pozbawienia wolności!

Dłużnicy alimentacyjni będą mogli jednak się zrehabilitować w sytuacji, kiedy „nie później niż przed upływem 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległości”. – to jest jedyna szansa na uniknięcie więzienia!

Dłużnicy będą odbywać karę z opaską elektroniczną co umożliwi im pracowanie a co za tym idzie możliwość spłaty swojego długu wobec dzieci. Sąd wydając wyrok uwzględni ich system w pracy a także, inne obowiązki rodzinne czy zawodowe. Pamiętacie historie biznesmena z drogim samochodem, który nie płacił 1000 zł na trójkę dzieci? To rozwiązanie w takich przypadkach wydaję się być idealne. Dłużnik alimentacyjny odbywający karę w zakładzie karnym nie ma szansy na spłacenie swojego zobowiązania, dług rośnie a dzieci nie mają zapewnionych usprawiedliwionych potrzeb.

Obecnie w Polsce około miliona dzieci nie otrzymuje zasądzonych na ich rzecz alimentów, skuteczność komorniczej egzekucji świadczeń jest na poziomie 20 proc., a tylko 29 proc. dłużników alimentacyjnych odbywa karę.

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *