4 najważniejsze rzeczy, o których musisz wiedzieć składając pozew o podwyższenie alimentów

4 najważniejsze rzeczy, o których musisz wiedzieć składając pozew o podwyższenie alimentów

1. Zanim złożysz pozew o podwyższenie alimentów, oblicz szczegółowo koszty utrzymania rodziny. Ile wydajesz na pożywienie, szkołę, paliwo, ubrania dla dzieci, przybory szkolne, zajęcia dodatkowe, lekarstwa, wizyty u specjalistów, rachunki, opłaty mieszkaniowe, kosmetyki czy lekarstwa. Szczegółowe obliczenie takich kosztów da Ci doskonały obraz Twojej sytuacji finansowej, co pozwoli w sposób jasny i przejrzysty przedstawić Twoją sytuację finansową przed sądem.

2. Staraj się zbierać paragony, rachunki i inne dokumenty, które pozwolą przed sądem wykazać faktyczne koszty utrzymania rodziny. Dowody to bardzo istotna kwestia w pozwie o podwyższenie alimentów.

3. W pozwie wskazujemy nasz miesięczny dochód na podstawie np. zaświadczeń z miejsca pracy, rozliczenia PIT oraz określmy ściśle w jakiej kwocie my partycypujemy w kosztach utrzymania rodziny.

4. Pamiętaj o zasadzie: RÓWNEJ STOPY ŻYCIOWEJ. Ta zasada oznacza, iż dziecko ma prawo do życia na równym poziomie i standardzie, jak jego rodzice. Uściślając, jeżeli możliwości osoby zobowiązanej do alimentacji są wysokie, zasądzone zostaną wyższe alimenty w stosunku do sytuacji, gdyby osoba zobowiązana do alimentacji miała niższe możliwości i standard życia. Sytuacja w której dobrze prosperujący biznesmen ukrywający dochody płaci 400 zł alimentów na swojego syna jest niedopuszczalna.

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *