Przyczyny pozbawienia władzy rodzicielskiej

Przyczyny pozbawienia władzy rodzicielskiej

Piotrek ma 15 lat. Jego rodzice rozwiedli się 11 lat temu. Przyczyną rozpadu małżeństwa rodziców było nadużywanie alkoholu i narkotyków przez ojca! Ojciec od czasu rozwodu nie interesował się synem, nie łożył na jego utrzymanie, nie spotykał się z chłopcem pomimo, że miał wyznaczone kontakty raz w miesiącu. Teraz postanowił, nękać i nachodzić syna. Każdorazowo stojąc przed szkołą syna, jest pod wpływem alkoholu, agresywny i siłą próbuje wtargnąć na lekcje grążąc nauczycielom, matce a nawet chłopcu. Celem jego wizyt jest próba odebrania chłopcu stypendium sportowego! Syn niestety bardzo często ulega wpływom ojca, odwiedza go po lekcjach a nawet nocuje i zmuszany jest oddawać mu wszystkie swoje pieniądze. Sytuacja niestety się powtarza…

W świetle przepisu 111§ 1 KRO istnieją przyczyny pozbawienia władzy rodzicielskiej, tj. trwała przeszkoda w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, nadużywanie tej władzy, rażące zaniedbywanie obowiązków przez rodziców. Jeżeli chodzi o to ostatnie chodzi o sytuację, że rodzice w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka np. zaniedbują dzieci, celowo nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego, prowadzą tryb życia nie gwarantujący prawidłowego rozwoju dziecka przez alkohol, narkotyki itp.

Sprawa taka jest rozpatrywana w trybie nieprocesowym i może zostać wszczęta zarówno na wniosek rodziców, jak i z urzędu, np. po zawiadomieniu sądu przez policję, że dobro dziecka jest zagrożone. Pozbawienie Władzy rodzicielskiej zachodzi w każdym wypadku, w którym ze względu na dobro dziecka pozostawienie tej władzy w rękach rodziców nie może być tolerowane.

Opłata od wniosku wynosi 40 zł.


Więcej o władzy rodzicielskiej dowiesz się podczas spotkania on-line z radcą prawnym Bartłomiejem Marzec.

W poniedziałek, 8 maja 2017 r., o godz. 10:00 zapraszamy do udziału w bezpłatnym spotkaniu on-line na temat „Rozwód a dziecko – ustalenie kontaktów, władza rodzicielska, alimenty„. Po omówieniu zaplanowanych zagadnień będzie możliwość zadawania pytań.

Zapraszamy do śledzenia strony spotkania on-line w serwisie Facebook, gdzie wkrótce podamy szczegółowe informacje na temat transmisji wideo z naszej kancelarii.

Plan spotkania:

1. Ustalenie kontaktów z małoletnim dzieckiem po rozwodzie, utrudnianie kontaktów z dzieckiem – jaka grozi za to kara, opieka naprzemienna.

2. Pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej – kiedy i w jakich przypadkach możemy się o to ubiegać.

3. Pozew o alimenty, zabezpieczenie potrzeb rodziny, pozew o podwyższenie i obniżenie alimentów, uzasadnione potrzeby dziecka. Przestępstwo niealimentacji.

4. Pytania od uczestników.

Link do strony w serwisie Facebook: „Rozwód a dziecko – ustalenie kontaktów, władza rodzicielska, alimenty

Zapraszamy!

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *