Za zamkniętymi drzwiami…

Za zamkniętymi drzwiami…

Jakiś czas temu w mediach zostały ujawnione nagrania dotyczące stosowania przemocy domowej wobec swojej żony, przez jednego z polityków. W Wielkanocną niedzielę 9-latek oraz jego matka zostali ranieni nożem podczas domowej awantury. W marcu zmarła Lilianka dwulatka, którą ojczym rzucił o framugę drzwi. Matka dziewczynki relacjonowała, że „nie szło mu w grze komputerowej”. Matka usłyszała zarzut nieudzielenia pomocy swojemu dziecku, gdyż zataiła przed lekarzami, którzy badali dziecko, że doszło do urazu głowy…

Według Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości w ciągu tygodnia w Polsce z powodu przemocy domowej giną 3 kobiety. Przemoc domowa w Polsce dotyka ok. 100 tys. rodzin rocznie, według statystyk 90 procent ofiar przemocy domowej stanowią kobiety i dzieci. Trudno o oszacowanie dokładnych danych, bo wiele przypadków nie wychodzi nigdy na światło dzienne. Wiemy, że te dane są wstrząsające…

Myślę, że rozważając ten temat, możemy wyobrazić sobie jak wygląda zjawisko przemocy domowej. Na szczęście w Internecie czy mediach pojawia się coraz więcej kampanii uświadamiających i poruszających społeczeństwo. Pamiętam,  pod koniec lat 90 z bilbordów patrzyło na nas pobite dziecko i zapłakana matka, ten wstrząs był silny i bardzo Polsce potrzebny! Coraz większą mamy świadomość co dzieje się w domach sąsiadów i widzimy coraz więcej cierpienia wokół siebie.

Co to jest przemoc w rodzinie? Jest to zamierzone działanie z wykorzystaniem przewagi przeciwko członkowi rodziny, naruszające dobra i prawa osobiste. Działanie te ma na celu powodowanie cierpienie i szkody. Omawiając kwestię przemocy, nie sposób nie przytoczyć art. 207 k.k.

§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą, lub nad inną osobą pozostającą w stałym, lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim, lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny, lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Znęcanie się jest to nic innego jak forma przestępczości przeciwko rodzinie i opiece. Może mieć ono wymiar zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Znęcanie może przejawiać się na znieważaniu, stosowaniu przemocy fizycznej, psychicznej, głodzeniu, poniżaniu lub innym działaniu, które ma na celu powodowanie cierpienia i szkody. Oczywiście katalog przestępstw związanych z przemocą w rodzinie jest znacznie większy: ciężki uszczerbek na zdrowiu art. 156 k.k., groźba karalna art. 190 k.k., stalking i złośliwe niepokojenie art. 190a k.k. oraz 107 kw. (więcej o stalkingu przeczytacie tu), zgwałcenie art. 197 k.k., nieudzielenie pomocy art. 162 k.k., inne uszkodzenie ciała art. 157 k.k.

Jedynym sposobem na walkę z przemocą domową jest brak zgody na jej stosowanie. Wiele kobiet tkwi w małżeństwie, w którym ich mąż jest sprawcą przemocy w rodzinie. Bojąc się podjąć radykalne kroki, są współuzależnione od sprawcy przemocy. Czasem takie zachowanie doprowadza do największych tragedii.

Małżonek, który chce uwolnić siebie i dzieci od przemocy domowej w pierwszej kolejności powinien założyć „niebieską kartę”. Procedura niebieskiej karty oraz wzór formularza możemy znaleźć tu. O rozwodzie z oprawcą pisaliśmy tutaj: Rozwód z oprawcą. Nie będziemy już szczegółowo rozpisywać się na ten temat, jednak bardzo ważnym aspektem wartym przypomnienia są dowody, świadkowie, nagrania, SMS-y z pogróżkami czy właśnie wyżej wspominania procedura niebieskiej karty, a także obdukcje lekarskie czy notatki z interwencji policji. Bardzo często zdarza się w praktyce naszej kancelarii, że reprezentujemy ofiarę przemocy w rodzinie nie tylko w rozwodzie, ale także w sprawie „przemocowej” (art. 207 k.k.) lub w sprawie o eksmisje sprawcy ofiary przemocy w rodzinie. Kobiety, które podejmują takie kroki, zyskują nowe życie. Obserwujemy w nich istotne zmiany, przestają się bać. I chociaż sprawy takie bywają trudne i bolesne (zeznania świadków, nagrania) to uwalniają siebie i dzieci od sprawcy przemocy w rodzinie. I tu zaznaczamy dla wszystkich niewierzących w powodzenie takich spraw, twierdzenia, że kobieta nie ma szans, na wygranie takiej sprawy jest mylne i nie ma oparcia w rzeczywistości!

Na sam koniec kilka ważnych słów do: sąsiadów, znajomych, rodziny osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Reagujcie, wzywajcie policję, zapytajcie co możecie zrobić, zgłaszajcie takie sprawy. To, że nasz sąsiad, jest znanym biznesmenem nie znaczy, że siniec pod okiem jego żony i córki pochodzi od upadku ze schodów… Często z telewizji dowiadujecie się o tragedii, która miała miejsce za waszą ścianą…

Stosowanie przemocy w rodzinie to temat, do którego będziemy powracali w kolejnych wpisach, analizowali i starali się pomóc i wskazywać rozwiązania. Możemy również już dziś zapowiedzieć kolejne spotkanie on-line z radcą prawnym, którego tematem będzie przemoc domowa. Szczegóły wkrótce.


Przeczytaj również:

niebieska_karta

Rozwód z oprawcą

Kancelaria Kraków

2 komentarze “Za zamkniętymi drzwiami…

  1. ewelina

    To jest wszystko ładnie napisane w praktyce wychodzi inaczej 9 lat piekła i żadnej kary bo brak dowodów

  2. Dorota43

    Przez prawie 6 lat wraz z dziećmi byłam ofiarą przemocy przez byłego konkubenta. Nie wytrzymałam i zgłosiłem sprawę do prokuratury, potem była sprawa przez 1,5 roku z takim zakończeniem ze dostał rok i 6 miesięcy w zawieszeniu na 5 lat. Zakazu zbliżania do mnie nie dostał bo nie mamy uregulowanych kontaktów z dzieckiem. Złożyłam sprawę o pozbawienie jego praw rodzicielskich, on o widzenia z dzieckiem. Głównym problemem u niego jest alkohol od którego nie stroni od lat, przed sądem oczywiście powiedział że od wyroku nie pije Co jest nieprawdą. Sprawa w toku a on robi sobie co chce. Nie wierze w żadne instytucje bo żadna Nie udzieliła pomocy!!!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *