Jak nie zniszczyć dzieciom świąt…

Jak nie zniszczyć dzieciom świąt…

Emocje towarzyszące rozstaniu małżonków to niewątpliwie jedne z najsilniejszych w naszym życiu. To przez nie dbamy o dobro dzieci, to przez nie popadamy w gniew i tak silne uczucie nienawiści, z którym sami już sobie nie radzimy. Czas świąteczny to bardzo gorący sezon w kancelarii. To właśnie wtedy dzwonią do nas klienci, czekający pod zamkniętymi drzwiami na świąteczne spotkanie z synem/córką, które było uregulowane przez sąd. To właśnie wtedy rodzice „uciekają” z dziećmi w obawie przed agresywnym pijanym byłym małżonkiem, który w takim stanie próbuję się spotkać z dziećmi. Dzisiejsza historia jest właśnie o świątecznych potyczkach rozwiedzionych rodziców.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: Antek siedmiolatek, Wielkanocną Sobotę miał spędzić ze swoim tatą, natomiast Wielkanocną Niedziele i Poniedziałek z mamą. Tak zostało uregulowane przez sąd i wydawało się najlepszym rozwiązaniem. Tata Antka podjechał z przyszykowanym koszykiem Wielkanocnym dla syna punktualnie, niestety okazało się, że była żona postanowiła zrobić „na złość” i wyjechała z chłopcem do swoich rodziców jeden dzień wcześniej. To nie była pierwsza tego typu sytuacja. W święta, urodziny syna czy podczas zwykłych kontaktów zdarzało się jej izolować chłopca od ojca. Na telefony nie odpowiadała, synowi zabrała komórkę, co uniemożliwiło złożenie mu życzeń nawet telefonicznie. Antek był rozczarowany, bo usłyszał od matki, że tata odwołał spotkanie. A mama Antka poczuła swoją upragnioną satysfakcję… Ojciec Antka postanowił nie wywoływać „burzy w święta”, ze względu na syna. Jednak po świętach ma zamiar zając się sprawą.

Co może zrobić ojciec Antka:

Jeżeli Twoja żona/mąż/partnerka utrudnia Ci kontakty z dzieckiem poprzez niestosowanie się do prawomocnego orzeczenia sądu dotyczącego kontaktów z dzieckiem, możemy zażądać nałożenie na nią kary. Ojciec Antka powinien złożyć wniosek o zagrożenie nakazem zapłaty. W takim wniosku wskazujemy wszystkie sytuacje podczas których kontakt z dzieckiem był utrudniany. Jeżeli dziecko nie jest wydawane ojcu/matce w wyznaczonych terminach. Koniecznym jest dołączanie do wniosku odpisu orzeczenia lub ugody, w którym uregulowany jest kontakt z dzieckiem.

Analogiczna sytuacja niszczenia dzieciom świąt ma miejsce wtedy, gdy pijany/ agresywny mąż czy żona przychodzą spotkać się z dziećmi właśnie podczas świąt i wszczynają awantury. Często dzieci boją się rodzica z który chce się z nimi spotkać, bo zachowywał się wobec nich agresywnie. Dlaczego o tym piszemy? Bardzo często mamy takie sytuacje kiedy matka/ojciec boją się po prostu wydać dziecko rodzicowi, który wywołuje w dziecku negatywne emocje: strach, przerażenie. Niewiarygodne, ale prawdziwe, kiedyś mąż naszej klientki przyszedł po córkę pijany i agresywny w Boże Narodzenie myśląc, że matka wyda mu dziecko. Kobieta postanowiła wezwać policję, co było słuszną decyzją, na miejscu patrol policji zatrzymał awanturującego się ojca, sporządził notatkę i zbadał ilość alkoholu we krwi. Co było bardzo pomocne, jeżeli chodzi o sprawę o zakaz kontaktów.

Takich sytuacji jak wyżej, można przytaczać bardzo wiele. Idą święta czas refleksji, zastanówmy się jak ich nie zniszczyć naszym dzieciom…


Więcej o utrudnianiu kontaktów z dzieckiem dowiesz się podczas spotkania on-line z radcą prawnym Bartłomiejem Marzec.

W poniedziałek, 8 maja 2017 r., o godz. 10:00 zapraszamy do udziału w bezpłatnym spotkaniu on-line na temat „Rozwód a dziecko – ustalenie kontaktów, władza rodzicielska, alimenty„. Po omówieniu zaplanowanych zagadnień będzie możliwość zadawania pytań.

Zapraszamy do śledzenia strony spotkania on-line w serwisie Facebook, gdzie wkrótce podamy szczegółowe informacje na temat transmisji wideo z naszej kancelarii.

Plan spotkania:

1. Ustalenie kontaktów z małoletnim dzieckiem po rozwodzie, utrudnianie kontaktów z dzieckiem – jaka grozi za to kara, opieka naprzemienna.

2. Pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej – kiedy i w jakich przypadkach możemy się o to ubiegać.

3. Pozew o alimenty, zabezpieczenie potrzeb rodziny, pozew o podwyższenie i obniżenie alimentów, uzasadnione potrzeby dziecka. Przestępstwo niealimentacji.

4. Pytania od uczestników.

Link do strony w serwisie Facebook: „Rozwód a dziecko – ustalenie kontaktów, władza rodzicielska, alimenty

Zapraszamy!

Kancelaria Kraków

4 komentarze “Jak nie zniszczyć dzieciom świąt…

 1. Piotr

  Samo życie, alimenty płać ale do dziecka się nie zbliżaj. A później psioczy, co to za ojciec co dziecka nie widuje.

 2. Mario

  Za takie akcje matka powinna bulić duże pieniądze w ramach kary.

 3. Piotr

  Powinni odbierać prawa rodzicielskie za takie coś…

 4. Matka

  Ciekawe? że przykładem „złego rodzica” jest matka i matka przychodzi pijana…zero obiektywizmu….zero przykładu gdy dziecko czeka na spotkanie z ojcem a ten się nie zjawia zero przykładu gdy matka z dzieckiem musi się pomimo wszystko dostosować do ojca itd..bardzo stronniczy tekst

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *