Jak wygląda wyrok rozwodowy? Ile kosztuje rozwód?

Jak wygląda wyrok rozwodowy? Ile kosztuje rozwód?

Kiedy zapada wyrok w sprawie rozwodowej i co się dzieje później? Jakie są koszty? Kontynuujemy temat przebiegu rozprawy rozwodowej.

Część I: Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Cześć II: O co pyta sąd na sprawie rozwodowej?

WYROK

Czyli to na czym najbardziej zależy klientom. Po zamknięciu rozprawy, Sąd udaje się na naradę. Jeżeli strony zgodnie porozumiały się co do najważniejszych kwestii, dotyczących winy, władzy rodzicielskiej, alimentów, wszystko trwa krócej. Jeżeli istnieją sporne punkty pomiędzy stronami, mało prawdopodobne jest, aby wyrok zapadł już po pierwszej rozprawie. Sąd ogłasza wyrok na posiedzeniu jawnym, następnie uzasadnia rozstrzygnięcie.

I CO DALEJ?

O możliwościach, które mamy po ogłoszeniu wyroku pisaliśmy tutaj: Prawomocność wyroku rozwodowego.
Sąd ogłasza wyrok i co dalej? Kolejnym krokiem do dopełnienia formalności jest UPRAWOMOCNIENIE się wyroku. To oznacza, że z dniem, w którym wyrok rozwodowy, stał się prawomocny, następują wszystkie skutki prawne wywodzące się z rozwodu. Jeżeli wyrok został ogłoszony w I instancji to wielce prawdopodobne, że może zostać zaskarżony. Nie sposób również nie przybliżyć tematu apelacji od wyroku rozwodowego. Apelację wnosimy do Sądu Apelacyjnego, jednak za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie. Apelację do Sądu Apelacyjnego składamy zatem Sądzie Okręgowym. Mamy 7 dni na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku. Jeżeli nie wystąpimy z takim wnioskiem, wówczas termin na wniesienie apelacji wynosi trzy tygodnie dni od dnia ogłoszenia wyroku. Sprawa wygląda inaczej jeżeli mamy już II instancję, wtedy wyrok staję się prawomocny z chwilą jego ogłoszenia podczas rozprawy.

ILE KOSZTUJE ROZWÓD?

Kolejne bardzo często zadawane pytanie. Opisaliśmy to zagadnienie w tekście Ile kosztuje rozwód?

Poniżej krótkie wyliczenie, które pozwoli Państwu szacunkowo obliczyć koszty rozwodu.
Opłata sądowa za pozew wynosi 600 zł, jest to wpis stały.

Potrzebujesz pozew o rozwód bez orzekania o winie? Zamów gotowy pozew na stronie naszej kancelarii: Krakowska Kancelaria. Koszt sporządzenia pozwu oraz konsultacji: 300zł netto.

Ważną kwestią w przypadku zakończenia sprawy, jest fakt czy rozwód był bez orzekania o winie. Sąd w takim przypadku z urzędu zwraca Powodowi kwotę 300zł tj. połowa z tych 600zł od pozwu, zaś strona Pozwana zobowiązana jest zwrócić Powodowi na jego wniosek kwotę 150zł. Podsumowując rozwód bez orzekania o winie może wynieść nawet 150zł. Jeżeli chcemy podsumować koszty rozwodu, pamiętajmy nie tylko o opłacie stałej, ale również o kosztach końcowych procesu.

Jeżeli już mówimy o kosztach rozwodu, warto wspomnieć o innych opłatach, które będą wymagane w przypadku składania innych wniosków:

  • orzeczenie o podziale majątku to kwota 1000 zł,
  • w przypadku zgodnego projektu stron co do podziału majątku to kwota 300 zł,
  • orzeczenie zasądzające alimenty od współmałżonka- 5% ich wartości rocznej,
  • wniosek o eksmisję małżonka 200 zł,
  • odpis orzeczenia 6 zł od strony.

Kancelaria Kraków

Jeden komentarz “Jak wygląda wyrok rozwodowy? Ile kosztuje rozwód?

  1. Ed

    Szczerze to dzidostwo te koszty …. Szkoda ze z oddychanie w sali rozpraw nie pobierają klimatycznego . Zdzierstwo . :/

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *