O co pyta sąd na sprawie rozwodowej?

O co pyta sąd na sprawie rozwodowej?

Kontynuujemy temat przebiegu rozprawy rozwodowej. O co będzie pytać sąd? Co może być dowodem w sprawie o rozwód?

Część pierwsza tutaj: Jak wygląda sprawa rozwodowa?

„O CO MOGĘ BYĆ PYTANY”

Sąd przede wszystkim ustali czy między stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, o ustanie więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej oraz jakie są przyczyny rozpadu małżeństwa pomiędzy stronami. Bardzo często padają pytania, o sytuacje konfliktowe z życia małżonków, a także kiedy np. małżonek wyprowadził się ze wspólnego mieszkania? Sąd ustala, czy jest szansa na porozumienie między małżonkami.

POSTĘPOWANIE DOWODOWE

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie postępowania dowodowego. O tym co może być dowodem pisaliśmy w tekście: Dowody w sprawie o rozwód

Pamiętajmy, że każde nasze twierdzenie musi być podparte dowodem. Dobrze jak nasze dowody powołujemy rozważnie i skupiamy się na ich jakości, a nie ilości. W powyższym linku możemy przeczytać na temat konsekwencji powoływania dużej ilości świadków lub takich, którzy nic nie wiedzą o naszym małżeństwie. Przykład powołania ciotki z zagranicy, z którą nie wiedzieliśmy się 10 lat i która nie wie o naszym małżeństwie nic, jest doskonały do zobrazowania Państwu, jak ważne jest świadome powoływanie świadków. Kolejną ważną kwestią są okoliczności, na których ustalenie powołujemy dowody. Warto je przemyśleć, a w razie wątpliwości skonsultować się z prawnikiem.
Bardzo ważne jest aby pamiętać, o dołączeniu do pozwu o rozwód skrócony odpis aktu małżeństwa i skrócony odpis aktu urodzenia, jeżeli posiadamy dzieci.

PONOWNE WYSŁUCHANIE STRON

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego Sąd udziela ponownie głosu stronom. Strony mogą wskazać, iż podtrzymują wszystko jak dotychczas, mogą również odnieść się do wszystkich twierdzeń i dowodów strony przeciwnej. Następnie Sąd wydaje zarządzenie o zamknięciu rozprawy. (pamiętajmy: sąd może otworzyć na nowo rozprawę, w sytuacji, gdy pojawiły się nieujawnione okoliczności oraz gdy zaszła zmiana w składzie orzekającym przed wyrokiem).

Kiedy zapada wyrok i co się dzieje później? O tym w kolejnym wpisie. Zapraszam.

Kancelaria Kraków

Jeden komentarz “O co pyta sąd na sprawie rozwodowej?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *