Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Dzisiejszy wpis ma charakter poradnika, gdyż zdajemy sobie sprawę, że dzień rozprawy jest niewątpliwie bardzo stresującym wydarzeniem. Wielu klientów przychodzi do kancelarii przed swoją sprawą rozwodową z pytaniem: „co tam się będzie działo, co mam robić”? Niezależnie czy reprezentuje nas pełnomocnik czy nie, warto wiedzieć czego mamy się spodziewać idąc na sprawę rozwodową.

Sprawa o rozwód odbywa się w trybie procesu przed Sądem Okręgowym właściwym dla ostatniego wspólnego zamieszkania małżonków, jeżeli choć jedno z nich ma tam miejsce zamieszkania lub stałego pobytu. Jeżeli nie ma takiego miejsca, właściwy jest Sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, jeżeli nie ma takiej podstawy to Sąd właściwy dla miejsca zamieszkania Powoda. Każdy z małżonków ma prawo do wniesienia pozwu o rozwód.

Rozprawa rozwodowa odbywa się przy zamkniętych drzwiach czyli bez publiczności, chyba że obie strony chcą jawności sprawy, a Sąd uzna, iż nie zagraża to moralności. Orzeczenie o rozwodzie jest możliwe po przeprowadzeniu procesu sądowego. Wcześniej jednak małżonek wnosi pozew o rozwód. Jeżeli my składamy pozew o rozwód to jesteśmy stroną Powodową. O tym jak wygląda pozew o rozwód mogą Państwo przeczytaj tutaj: Jak wygląda pozew o rozwód

ROZPRAWA

Rozprawa rozpoczyna się od wywołania sprawy przez protokolanta. (sprawy o rozwód odbywają się w składzie trzy osobowym, jeden sędzia i dwóch ławników). Przewodniczący na wstępie sprawdza obecność, ustala czy stawiły się strony i świadkowie. Strony okazują swój dowód osobisty lub inny dokument weryfikujący tożsamość. (to samo tyczy się świadków).

Przesłuchanie stron jest bardzo istotnym elementem postępowania dowodowego w sprawie o rozwód. W sprawach o rozwód przesłuchanie stron jest obligatoryjne. Każda ze stron w przesłuchaniu przedstawia przyczyny rozstania, okoliczności dotyczące sytuacji konfliktowych, a także odnosi się do stanu faktycznego. Warto podkreślić, iż to same strony są najlepszym źródłem informacji dotyczącej problemów małżeńskich. Po sprawdzeniu obecności przez Przewodniczącego i po opuszczeniu przez świadków Sali (jeżeli tacy byli), Strony przedstawiają przed Sądem swoje żądania, wskazują na okoliczności sprawy oraz wszelkie możliwe wnioski dowodowe na ich poparcie.

O co mogę być pytany i jak wygląda postępowanie dowodowe? O tym w kolejnym wpisie. Już teraz zapraszam.

Kancelaria Kraków

2 komentarze “Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *