Poczekajmy jeszcze z tym rozwodem…

Poczekajmy jeszcze z tym rozwodem…

Anna i Piotr, małżeństwo z 5 letnim stażem, mają dwie córeczki. Niestety nagle bez wcześniejszego wyjaśnienia, Piotr postanowił złożyć pozew o rozwód. Tłumaczył to odmiennym podejściem do świata i poglądami. Czyli tak naprawdę nie podał konkretnej przyczyny. Anna niewiele rozumiała z wyjaśnień męża, a pozew o rozwód, który otrzymała tuż przed świętami, był jak „grom z jasnego nieba”. Piotr wyprowadził się z domu, jednak bardzo często odwiedzał żonę i dzieci, robił zakupy do domu, zachowywał się czasem tak jakby nic się nie zmieniło. Jedyne co ją martwiło, to że dawał coraz mniejsze sumy na dzieci. Postanowiła więc zabezpieczyć alimenty. Żona po pierwszym szoku jaki przeszła po otrzymaniu pozwu postanowiła, wnieść o oddalenie powództwa w całości i skierowanie do mediacji. Piotr zgodził się na mediacje. I co teraz z takim rozwodem, pozew w sądzie, czy sprawa jest w toku ?

Strony skierowane na mediacje, w wyniku czego postępowanie zostało zawieszone. Sąd podczas terminu w którym mają odbywać się mediacje nie podejmuje żadnych czynności. Jednak tu warto wskazać, że wszystkie postanowienia, które zostały wydane przed mediacjami mogą być egzekwowane i w dalszym ciągu obowiązują. (w naszym przypadku było to postanowienie o zabezpieczenie alimentów). Po roku zawieszenia takie postępowanie ulegnie umorzeniu, jeżeli nie złożymy wniosek o podjęcie postępowania. Jak już zostało wskazane podczas zawieszenia postępowania Sąd co prawda nie podejmuje żadnych czynności jednak może podjąć czynności zmierzających do zabezpieczenia dowodu lub roszczenia. Kolejnym ważnym aspektem o którym musimy pamiętać, że zawieszenie postępowanie to nie koniec sprawy rozwodowej. Formalnie nasza sprawa dalej trwa.

Czasem bywa również, że złożyliśmy pozew o rozwód, jednak trudno nam przekreślić wspólne życie i cały czas się wahamy razem z naszym małżonkiem/małżonką czy powinniśmy się rozwieść. Istnieje możliwość zawieszenie postępowania, co da nam więcej czasu na podjęcie decyzji. Możemy taki wniosek złożyć w sądzie na zgodny wniosek stron zgodnie z art. 178 k.p.c. sąd może również zawiesić postępowanie na zgodny wniosek stron. Taki wniosek można złożyć również na pierwszej rozprawie. Bardzo często w serialach czy filmach pary spektakularnie uciekają z pierwszej rozprawy rozwodowej i zaczynają życie od nowa. Pamiętajmy nie mylmy wycofania pozwu z zawieszeniem postępowania. O cofnięciu bliżej napiszemy w następnych wpisach, na które dziś już zapraszamy.

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *