Zanim złożysz pozew… – czyli najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozwodem

Zanim złożysz pozew… – czyli najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozwodem

1. Po pierwsze musisz zebrać wszystkie potrzebne dokumenty w szczególności skrócony odpis aktu małżeństw i skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci, jeżeli z małżeństwa są małoletnie dzieci.

2. Pamiętaj dobrze napisany pozew to podstawa. Jeżeli nie potrafisz sam napisać pozwu, potrzebujesz porad lub nie potrafisz podjąć decyzji co ma w takim pozwie się znaleźć, koniecznie skontaktuj się z profesjonalistą. Nawet jeżeli chcesz sam występować przed sądem, zrób to z ostrożności chociażby po to, żeby nie popełnić żadnego błędu formalnego.

3. Jeżeli sam decydujesz się na złożenie pozwu musisz wiedzieć, że pozew należy odpowiednio opłacić i złożyć do właściwego sądu. Opłata sądowa za pozew wynosi 600 zł, jest to wpis stały. Ważną kwestią w przypadku zakończenia sprawy, jest fakt czy rozwód był bez orzekania o winie. Sąd w takim przypadku z urzędu zwraca Powodowi kwotę 300zł tj. połowa z tych 600zł od pozwu, zaś strona Pozwana zobowiązana jest zwrócić Powodowi na jego wniosek kwotę 150zł. Podsumowując rozwód bez orzekania o winie może wynieść nawet 150zł. Jeżeli chcemy podsumować koszty rozwodu pamiętajmy nie tylko o opłacie stałej ale również o kosztach końcowych procesu. Pozew składamy w sądzie okręgowym, w którym okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich ma tam jeszcze miejsce zamieszkania lub stałego pobytu. Przy braku takiej podstawy właściwym wyłącznie będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a i gdy tej podstawy nie ma to miejsca zamieszkania powoda.

4. Pamiętaj o dowodach, nasze twierdzenie w pozwie wymagają podparcia w dowodach. Dla uściślenia (dowody z zeznań świadków, rachunki, dokumenty, dowody z zeznań stron, a nawet nagrania). Bardzo ważne jest również przesłuchanie stron.

5. Przygotuj dzieci na rozwód. Może będzie potrzebna pomoc psychologa? Dla dzieci rozstanie rodziców jest bardzo trudnym przeżyciem. Jeżeli masz co do tego wątpliwości przypominamy historię z życia wziętą: Mama walczy, tata walczy – a ofiarą jestem ja

Kancelaria Kraków

Jeden komentarz “Zanim złożysz pozew… – czyli najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozwodem

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *