Majątek jest, ślubu nie ma

Majątek jest, ślubu nie ma

Życie bez ślubu to coraz popularniejszy model życia wielu młodych ludzi, nie tylko w Europie Zachodniej czy Ameryce, ale również w Polsce. Zjawisko dotyczy głównie osób w grupie wiekowej 25-40 lat. Pary wspólnie mieszkają, wychowują dzieci, spłacają kredyty, kupują mieszkania, prowadzą mniejsze czy większe przedsiębiorstwa ale nigdy nie zdecydowały się stanąć na ślubnym kobiercu. W życiu bywa jednak różnie, zarówno małżeństwa jak i związki partnerskie mogą się rozpaść. Co wtedy z majątkiem którego dorabialiśmy się wspólnie z naszym konkubentem czy konkubiną?

Do kancelarii jakiś czas temu przyszedł klient, który razem ze swoją byłą dziewczyną prowadził wspólne gospodarstwo domowe. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że klient razem ze swoją partnerką nie mają wspólności ustawowej takiej jak w małżeństwie, ponieważ do konkubinatu nie stosuję się przepisów o małżeńskich stosunkach majątkowych. W przypadku naszego klienta stosunki majątkowe oparte są na dwóch odrębnych majątkach, zarówno klient jak i jego partnerka posiadają swoje niezależne majątki. Kwestią problematyczną w przypadku klienta było mieszkanie jego partnerki, które było jej własnością, ale to on z własnego majątku, zrobił w nim generalny remont. Koszty remontu niebyły małe, gdyż oscylowały w granicach kwoty parudziesięciu tysięcy złotych. Klient bardzo chciał odzyskać chociaż część pieniędzy, które zainwestował w swój „związek”- mowa tu oczywiście o mieszaniu, które wyremontował.

Niestety konkubinat w dalszym ciągu w prawie Polskim to nierozwiązana kwestia. Bardzo ciężko wskazać przepisy na które możemy się wprost powoływać. Jednak co w takich sytuacjach robi Sąd? Przeważnie, gdy Sąd musi dokonać rozliczenia pomiędzy parą żyjąca niegdyś w konkubinacie. W poszczególnych przypadkach stosuje przepisy o przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu, zniesieniu współwłasności, przepisy o rozliczeniu nakładów oraz przepisy o rozliczeniu wydatków na rzecz cudzą. Nasz klient był przekonany, że w jego sytuacji skoro nie możemy zastosować przepisów o stosunkach małżeńskich, nie da się nić zrobić. Drogi kliencie spokojnie… jest szansa na odzyskanie Pana pieniędzy.

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *