Parę słów o rozwodzie w zgodzie

Parę słów o rozwodzie w zgodzie

Deszczowe popołudnie, do kancelarii przychodzi mężczyzna i kobieta. Już w poczekalni para wesoło rozmawiała i coś ustalała. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy dowiedzieliśmy się, że przyszedł do Nas klient z żoną, z która zamierza się rozwieść. Państwo przyszli ustalić „warunki” rozwodu a ponieważ się przyjaźnią, chcieli być na tym spotkaniu razem. Oczywiście tematem rozmowy był rozwód bez orzekania o winie. Alimenty na dzieci zostały pomiędzy małżonkami już ustalone wcześniej, sposób wykonywania władzy rodzicielskiej również, czyli małżonkowie porozumieli się w najważniejszych kwestiach. Czy takie rozwody są jeszcze w ogóle możliwe? Czasem tak, ale nie ukrywamy, że nie jest to częste zjawisko.

Kiedy rozwód bez orzekania o winie? Rozwód taki jest możliwy na zgodny wniosek stron. Pamiętajmy, że to nie oznacza, iż otrzymujemy taki rozwód „od ręki”, gdyż Sąd w pierwszej kolejności bada czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Małżonkowie wnosząc żeby sąd zaniechał orzekania o winie, liczą na szybkie „załatwienie” sprawy rozwodowej. Nie da się ukryć, że rozwody z orzekaniem o winie często trwają parę lat. Rozwód może być na pierwszej/drugiej rozprawie, gdyż sąd nie przeprowadza długotrwałego postępowania dowodowego co na pewno jest dużym plusem. Jeżeli posiadamy małoletnie dzieci i mamy ustalone z mężem/żoną jak będzie wyglądała opieka nad nimi, warto również do pozwu dołączyć porozumienie dotyczące wykonywania władzy rodzicielskiej pomiędzy małżonkami. Jeżeli chodzi o koszty rozwodu bez orzekania o winie, to niewątpliwie są znacznie niższe. Po zakończeniu sprawy otrzymujemy zwrot 300zł czyli połowy wpisu stałego opłaty od pozwu który wynosił 600zł.

Analizując zalety rozwodu bez orzekania o winie w pierwszej kolejności należy jednak wskazać znacznie mniejszy stres naszych dzieci które nie są narażone na nieustanne konflikty pomiędzy rodzicami podczas toczącej się sprawy rozwodowej. To jaką drogę wybierzemy od naszej indywidualnej sytuacji, jednak warto pamiętać o powyższych „plusach” rozwodów bez orzekania o winie.

Pamiętajmy!

Decyzja o rozwodzie z orzekaniem o winie czy bez ma swoje konsekwencje o których pisaliśmy już przy okazji wpisu dotyczącego alimentów od byłego męża. Zachęcam do lektury: Alimenty na współmałżonka

Kancelaria Kraków

Jeden komentarz “Parę słów o rozwodzie w zgodzie

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *