Nie płacisz alimentów? Pamiętaj o odpowiedzialności karnej!

Nie płacisz alimentów? Pamiętaj o odpowiedzialności karnej!

Marian, lat 45, hydraulik, po rozwodzie z żoną już 6 lat. Niestety Marian nie rozwiódł się tylko z żoną… „rozwiódł się” także ze swoimi dziećmi. Nie utrzymuję kontaktu z dziećmi oraz nie interesuję się jak była żona radzi sobie z utrzymaniem dwójki dzieci przy skromnej pensji! W wyroku rozwodowym został on zobowiązany do alimentów w kwocie 700zł na dwójkę swoich dzieci. Niestety zapomniał, że powinien wywiązywać się z obowiązku alimentacyjnego. Od rozwodu nie zapłacił matce dzieci nawet złotówki. Czy Marian popełnił przestępstwo? Na to pytanie odpowiedź poniżej:

art. 209. Kodeksu Karnego, stanowi:

§1. Kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

§3. Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie odbywa się z urzędu.

Uporczywość oraz narażenie na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych to obligatoryjne przesłanki, które muszą zachodzić łącznie abyśmy mogli mówić o przestępstwie nie alimentacji.

W tym miejscu warto przytoczyć postanowienie Sądu Najwyższego:

„Przestępstwa z art. 209 § 1 KK może zatem dopuścić się tylko ten, kto mógłby wykonać ciążący na nim obowiązek, ale nie czyni tego mimo realnych możliwości. Sprawca nie wypełnia zatem obowiązku, bo nie chce go wypełnić lub ten obowiązek lekceważy (post. SN z 17.4.1996 r., II KRN 204/96, Prok. i Pr. 1996, Nr 11, poz. 4).”

Warto o tym wspomnieć, gdyż przestępstwa nie alimentacji nie popełni ten kto nie płacił alimentów z przyczyn od siebie niezależnych, kto zaniedbał obowiązek alimentacyjny jednorazowy, czy ten kto nie płacąc alimentów nie naraża na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych osób wobec których zobowiązany jest płacić alimenty.

Co można zrobić?

Przestępstwo nie alimentacji ścigane jest co do zasady na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

Kancelaria Kraków

4 komentarze “Nie płacisz alimentów? Pamiętaj o odpowiedzialności karnej!

 1. Monika

  Witam mam takie pytanie jestem 10 lat po rozwodzie były małżonek nie zapłacił nawet złotówki alimentów na dzieci obecnie jest w zwiazku małżeńskim uchyla się legalnych prac pracował na czarno teraz obecnie opuścił ZK zakazany był wielo krotnie za jazde po pijanemu obecnie opuścił ZK otrzymał bransoletkę myślę że teraz też nie podejmie pracy by ułożyć na utrzymanie dzieci płaci naFundusz alimentacyjny co mogę zrobic w tej sprawie.

 2. Monika

  Czy jest jakiś określony czas na podział majątku po rozwodzie?

 3. Andrzje

  Dlaczego nikt nie napisze o ściganiu najczęsciej matek które utrudniają kontakty dzieci z ojcami? Bo jest na to przyzwolenie. Jeśli chodzi o alimenty to wszyscy wiedzą jak je ścigać, jednak jeśli chodzi o nie wykonywanie orzeczeń rozwodowych i alienację rodzicielską to jakoś nikt łącznie z ministerstwem nie ma zamiaru tego ,dopracować,dziś kary dla matek minimalne i najczęsciej nie realizowane bo przecież matki są biedne. Niby mamy konstytucyjne prawo gdzie jest napisane że wszyscy jesteśmy równi jednak w sądach rodzinnych ojcowie są na z góry przegranej pozycji. Gdzie prawo dzieci do obojga rodziców?Dlaczego niepłacących alimenty nazywa się alimenciarzami a matki nie nazywa się alimenciarami?
  Prawo rodzinne się zmienia nie zmienia się jednak stereotyp że dzieci zawsze ale to zawsze mają być przy matkach, a opieka naprzemienna nie funkcjonuje w naszym kraju no i chyba na Ukrainie a tak pozostała Europa już ma ją wprowadzoną

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *