Rozwiodłaś się… nie masz nic wspólnego z mężem, nic oprócz nazwiska!

Rozwiodłaś się… nie masz nic wspólnego z mężem, nic oprócz nazwiska!

Nasza klientka po burzliwym rozwodzie postanowiła, że nie chce mieć z byłym mężem nic wspólnego. Pozostała jednak kwestia nazwiska… Nie wyobrażała sobie pozostać przy nazwisku męża.

Co w takiej sytuacji powinna zrobić?

Na wstępie przypominamy, iż o nazwisku które każdy z małżonków będzie nosił po ślubie, decyduje oświadczenie które składamy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Świeżo upieczeni małżonkowie mają dwa warianty kiedy mogą złożyć takie oświadczenie:

1. bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo

2. przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Kiedy zawieramy związek małżeński możemy nosić wspólne nazwisko z naszym mężem/ żoną, które jest nazwiskiem jednego z małżonków. (W Polsce przeważająca większość kobiet przyjmuje nazwisko swojego małżonka). Możemy również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo co jest coraz popularniejszym zjawiskiem połączyć swoje dotychczasowe nazwisko z nazwiskiem małżonka.

Co z nazwiskiem, kiedy drogi się rozchodzą?

Po „przeprowadzeniu” klientek przez sprawę rozwodową często padają pytania czy można powrócić do swojego nazwiska panieńskiego/kawalerskiego. Po rozwodzie mamy możliwość zmiany nazwiska . Musimy zrezygnować z nazwiska męża/żony i wrócić do nazwiska panieńskiego/kawalerskiego. Mamy na to 3 miesiące od chwili uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie. Musimy złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że chcemy powrócić do naszego nazwiska, które nosiliśmy przed zawarciem związku małżeńskiego. Termin 3-miesięczny warto zapamiętać, gdyż jego przekroczenie powoduje znaczne utrudnienia. Po przekroczeniu terminu nazwisko możemy zmienić tylko na zasadach określonych w ustawie o zmianie nazwiska i imienia.

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *