DDRR – dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców

DDRR – dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców

Zgodnie ze złożoną kiedyś obietnicą dzisiejszy wpis będzie miał charakter prawniczo-psychologiczny. Oczywiście nie jesteśmy psychologami i nie posiadamy tak szerokiej wiedzy w tym zakresie jak specjaliści, jednak chcielibyśmy podzielić się z Państwem spostrzeżeniami w związanymi z naszą pracą.

Kiedyś pisaliśmy na temat „5-ciu najczęściej popełnianych błędów przy rozwodzie”. Zachęcam jeszcze raz do lektury tego tekstu, gdyż ma on bezpośrednie powiązanie z dzisiejszym tematem DDRR. Na prośbę czytelnika wyjaśniamy co to jest DDRR i jak to ma się to spraw rozwodowych. Rozwijając skrót: dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców. W pierwszej kolejności warto wskazać, że syndrom DDRR pojawia się na skutek burzliwego przebiegu rozwodu pomiędzy rodzicami, konfliktów pomiędzy rodzicami oraz silnym przeżyciem rozstania rodziców. Niejednokrotnie w naszej pracy spotykamy się ze zjawiskiem DDRR, lub z dziećmi które w przyszłości przez rozwód rodziców mogą być narażone na ten syndrom.

Na czym polega DDRR?

Jest to syndrom zaburzający trzy bardzo ważne aspekty życia:

  1.  Nawiązywanie głębszych relacji
  2. Trudności w relacjach z płcią przeciwną
  3. Kłopoty z podjęciem decyzji o małżeństwie

Osoby posiadające syndrom DDRR to co prawda dorosłe osoby, jednak rozwód rodziców tak silnie odbił się na ich psychice, że do tej pory rzutuję na ich życie. Nie da się przejść rozwodu rodziców bezboleśnie, ale tak naprawdę to od nich zależy, jak odbije się on na psychice dzieci. Syndrom DDRR utrudnia stworzenie relacji partnerskich w przyszłości i często przejawia się bardzo niskim poczuciem wartości, boją się odrzucenia. Osoby które są dotknięte symbolem DDRR nie wierzą w trwałość relacji które tworzą z partnerem. Żyją w przeświadczeniu, że ich związek i tak się rozpadnie. Największy strach jest przed podjęciem decyzji o wstąpieniu w związek małżeński i stworzeniu rodziny.

Syndrom DDRR kiedyś nie był tak popularnym zjawiskiem. Dziś coraz częściej buszując w sieci, możemy natknąć się na ten temat. Z perspektywy pracy w kancelarii wiemy jak ważne dla rozwoju dziecka jest poczucie bezpieczeństwa i nieangażowanie go w konflikty pomiędzy małżonkami. Na sam koniec warto po raz kolejny zadać sobie pytanie czy nasze postępowanie podczas rozwodu z mężem/żoną, nie wpływa negatywnie na psychikę naszego dziecka?

Kancelaria Kraków

Jeden komentarz “DDRR – dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *