Umówmy się, jak się dzielimy! – czyli umowny podział majątku

Umówmy się, jak się dzielimy! – czyli umowny podział majątku

Pan Jarosław razem ze swoją żoną Ewa postanowili się rozstać. Rozstanie należy jednak do tych z kategorii: szybkie i z pełnym porozumieniem. Rozwód był bez orzekania o winie a małżonkowie w każdej nawet najmniejszej sprawie postanowili się dogadać. Po rozwodzie pozostała jedna kwestia do uregulowania, majątek małżeństwa: dom, mieszkanie samochody i spora kolekcja dzieł sztuki- które była wspólną pasją małżonków. Po długich rozmowach i ustaleniach małżonkowie zdecydowali się, że nie będą dokonywać podziału majątku na drodze sądowej.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż możliwe są dwa sposoby na dokonanie podziału majątku wspólnego. Podział umowny i sądowy. Pan Jarosław z byłą żoną wybrali ten pierwszy. Jednak warto podkreślić, że umowny podział jest tylko możliwy w sytuacji, gdy strony potrafią się porozumieć co do podziału majątku. Dodam że umowny podział majątku bardzo często pozwala zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Na czym polega umowny podział majątku?

Pan Jarosław udał się razem z żoną do notariusza aby dokonać podziału majątku. W umownym podziale majątku w przeciwieństwie do sądowego strony mają możliwość podzielenia tylko niektórych składników majątku, odkładając podział pozostałych składników majątku na późniejszy czas. Najważniejszą kwestią o której powinniśmy wiedzieć dokonując umownego podziału majątku jest forma aktu notarialnego, kiedy w skład majątku wchodzi nieruchomość. Sytuacja jest inna jeżeli w skład majątku nie wchodzi żadna nieruchomość, wystarczy umowa pisemna podpisana przez obie strony.

Co z kosztami?

Koszt zawarcia umownego podziału majątku to kwota taksy notarialnej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej powiększona o 23 % VAT.

W kolejnych wpisach przybliżmy tematykę podziału majątku na drodze sądowej, co jest znacznie bardziej skomplikowaną drogą i najczęściej wybieraną przez klientów.

Kancelaria Kraków

Jeden komentarz “Umówmy się, jak się dzielimy! – czyli umowny podział majątku

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *