Walizka dokumentów? – czyli kilka słów o dowodach w sprawie rozwodowej- cz. II

Walizka dokumentów? – czyli kilka słów o dowodach w sprawie rozwodowej- cz. II

Często zdarza się że do kancelarii przychodzi klient z walizką dokumentów. Tak, dobrze czytacie: z walizką. Sprawy rozwodowe wzbudzają tyle emocji, że niekiedy obserwujemy jak klient chce udowodnić rzeczy, które nic nie wnoszą do sprawy. Nie zawsze im więcej znaczy tym lepiej…

Przybliżymy Państwu tematykę dokumentów w sprawach rozwodowych. Zaczniemy od dokumentów urzędowych. Dokumenty urzędowe mają za zadanie udowodnić co zostało stwierdzone na nich, oczywiście przez odpowiedni organ. Pamiętajmy jednak że nie każdy dokumenty wydany przez dany organ ma moc dokumentu urzędowego. Co jest dokumentem urzędowym? Np. odpisy aktów stanu cywilnego, wyroki sądu, decyzje administracyjne, odpisy akt sprawy. Tu warto wskazać, iż istnieją dwa rodzaje odpisów z akt Urzędu Stanu Cywilnego, tj. pełny i skrócony. Do sprawy rozwodowej wystarczy skrócony odpis. Jednak warto pamiętać, że Sąd może w określonych wypadkach wezwać do przedłożenia odpisu zupełnego.

Co nazywamy dokumentami prywatnymi? Takie dokumenty głównie znajdowały się w walizce klienta. Wszelkie zaświadczenia o zatrudnieniu, wydruki bankowe, rachunki. Bardzo często spotykamy się jeżeli chodzi o sprawy rozwodowe, z wydrukami ze skrzynki e-mailowej, czy wydrukami wiadomości SMS z telefonu stron, zdjęciami.

Pamiętajmy, nie zawsze cała walizka dowodów oznacza, że wygramy sprawę. Zwróćmy uwagę na ich merytoryczną wartość i na okoliczności które chcemy udowodnić powołując np. dany dokument. W kolejnym wpisie przybliżę tematykę dowodów z opinii specjalistów.
Dzisiejszy tekst jest kontynuacją wcześniejszego wpisu: „Zdradza, nie płaci, oszukuje – ale jak to udowodnić?”

Kancelaria Kraków

Jeden komentarz “Walizka dokumentów? – czyli kilka słów o dowodach w sprawie rozwodowej- cz. II

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *