Woli wydać na nową torebkę niż na własne dziecko!

Woli wydać na nową torebkę niż na własne dziecko!

Jakiś czas temu do naszej kancelarii przyszedł klient, którego problemem były zbyt wysokie alimenty do których był zobowiązany. Jego sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu, dochody firmy spadły o 1/3 w ciągu ostatnich parunastu miesięcy. Klient pomimo tego płacił regularnie 1600zł alimentów na swojego syna. Ta kwota miała zaspokajać jego usprawiedliwione potrzeby. Niestety rzeczywistość rysowała się inaczej i pogorszenie możliwości zarobkowych nie było jedynym problemem klienta… Pomimo, iż płacił regularnie alimenty, syn w dalszym ciągu nie miał na podstawowe potrzeby! Wygadało to tak: ubrania zniszczone, buty za małe, biurko za niskie…- to tak w skrócie. Klient przyszedł z pytaniem „to na co są te całe alimenty” skoro nie widzę, żeby dziecko miało z nich cokolwiek?

Dzisiejszy wpis ma za zadanie wskazać Państwu, kiedy możliwe jest obniżenie zasądzonych alimentów. Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego – w naszej historii jest to syn klienta, oraz od możliwości zarobkowych zobowiązanego. Klient stara się aby synowi niczego nie brakowało i pomimo, że jego możliwości zarobkowe w ostatnim czasie, nie są zbyt wysokie co miesiąc łoży na dziecko alimenty zgodnie z wyrokiem Sądu. Niestety dostrzega, że syn nie ma zimowej kurtki, chodzi w zniszczonych spodniach, prosi go o 300 zł na wycieczkę klasową i 200zł na korepetycje z matematyki. Alimenty które płaci na syna, jego była żona przeznacza na swoje potrzeby. Kupuje drogie torebki, wyjeżdża z przyjaciółkami do SPA, a dziecku nie kupuje podstawowych rzeczy, bo przecież i tak dostanie dodatkowo od ojca. Niestety takie sytuacje coraz częściej się zdarzają… Klient poprosił o konsultację i zastanawia się nad pozwem o obniżenie alimentów skoro i tak syn spędza z nim połowę miesiąca, a oprócz alimentów które płaci czyni osobiste starania w kwocie ok. 600zł co miesiąc podczas pobytu syna w jego domu. (pieniądze są przeznaczane na ubrania, jedzenie, przybory szkolne). Warto dodać, iż syn przebywa u ojca ponad 2 tygodnie w każdym miesiącu.

Pozew o obniżenie alimentów w przedmiotowej sytuacji jest jak najbardziej zasadny. Obniżenia alimentów można żądać w sytuacji kiedy nastąpiła istotna zmiana stosunków np. zmniejszenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka, zmniejszenie możliwości zarobkowych, ale także zwiększenie sprawowanej pieczy nad dzieckiem.

W uzasadnieniu pozwu powinny znaleźć się konkretne przykłady zmiany sytuacji oraz dowody potwierdzające zmianę okoliczności. Klient chcę równocześnie wskazać, iż kwota którą płacił dotychczas nie była przeznaczana na syna. Do pozwu chce załączyć paragony wszystkich rzeczy, które w ostatnim czasie kupił synowi, oraz wskazać, że przez połowę miesiąca syn przebywa u niego co oznacza, że w tym czasie dodatkowo czyni osobiste starania zaspokojenia wszystkich jego potrzeb. Klient również zamierza powołać świadków na wykazanie powyższych sytuacji.

Składając pozew o obniżenie alimentów najważniejsze jest wykazanie zmiany sytuacji, poprzez dowody. Warto w takiej sytuacji wykazać: koszty utrzymania firmy, bilans firmy, załączyć PIT, a także wskazać na koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Dosłownie każdy paragon, który może wnieść coś do sprawy powinien znaleźć się w pozwie o obniżenie alimentów.

Warto jednak wskazać, iż Sąd rozpatrując sprawę zbada czy pogorszenie sytuacji materialnej Powoda nie nastąpiło z jego winy. (bardzo często zdarza się że osoby obowiązane do alimentów ukrywają dochody o czym pisaliśmy tutaj: Alimenty olewane na luksusy wydawane)

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *