Alimenty olewane, na luksusy wydawane – ukrywanie dochodów

Alimenty olewane, na luksusy wydawane – ukrywanie dochodów

Portfel zaciśnięty, stówka mniej na alimenty” – ten tekst wywołał sporą burze dyskusji na naszym blogu. Dziś nie sposób do niego nie wrócić, pisząc artykuł o ukrywaniu majątku przez dłużnika alimentacyjnego. Nie wskażemy rozwiązania, które będzie idealne dla każdej konkretnej sytuacji ale liczymy, że przybliżymy Państwu ten temat, podsuwając możliwe rozwiązania.

Życie Anastazji:

Bardzo niedawno odwiedziła nas zrezygnowana już swoją walką z mężem Anastazja. Pani Anastazja ma dwie córki w wieku szkolnym. Były mąż płaci 600zł alimentów na obie córki. Bardzo często zalega nawet za parę miesięcy. Przestał odbierać telefon. Pani Anastazja niestety zarabiała niewiele, a młodsza z córek wymagała specjalistycznej rehabilitacji. Wyjazdy na rehabilitacje, jedzenie, rachunki, czynsz za mieszkanie opłata, za przedszkole, ubrania- i tak miesięcznie po podliczeniu tego wszystkiego wychodzi dość spora suma. Niestety Anastazja żyje od przelewu do przelewu. A jak wygląda sytuacja u jej byłego męża?

Życie byłego męża:

Świetnie prosperująca firma. Trzy samochody, wakacje za granicą, ferie w Alpach. Nowa rodzina byłego męża żyje na zupełnie innym poziomie. Markowe ubrania, weekendowe wyjazdy za miasto to codzienność.

Jak to możliwe, że były małżonek płaci tylko 600 zł alimentów?

Bardzo często zdarza się że osoby zobowiązane do płacenia alimentów ukrywają bądź zaniżają swoje dochody. Na wysokość alimentów wpływają dwa czynniki usprawiedliwione potrzeby oraz możliwości zarobkowe. I to ze względu na możliwości zarobkowe dochody są tak często zaniżane bądź ukrywane. Mąż Pani Anastazji mógł przepisać firmę na osoby trzecie lub zaniżać dochody. Często również zdarza się, że osoba obowiązana do alimentów pracuje w firmie rodzinnej ”dogadując się” z mama, tatą, bratem, siostrą. Oficjalnie otrzymują głodową pensję, tymczasem reszta pieniędzy wręczana jest pod stołem.

Opisując powyższa problematykę należy wskazać na art. 136 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była już do tych świadczeń zobowiązana, bez ważnego powodu zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła do jego utraty albo jeżeli zrzekła się zatrudnienia lub zmieniła je na mniej zyskowne, nie uwzględnia się wynikłej stąd zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.

Mąż Pani Anastazji przepisał firmę na drugą żonę, jak tylko do sądu wpłynął pozew o podwyższenie alimentów. W chwili obecnej oficjalnie zatrudniony jest na stanowisku menadżera i ma bardzo słabe zarobki. Czy Anastazja ma jakąś szanse by wygrać walkę z nieuczciwym mężem? Tak, Sąd zgodnie z art. 136 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie uwzględni wynikłej zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych!

Jakie roszczenia przysługują jeszcze wierzycielowi?

Warto wskazać również na możliwość skargi paulińskiej. Jeżeli zobowiązany do alimentów dokonał czynności prawnej z pokrzywdzeniem uprawnionego, np. sprzedaży, darowizny rzeczy przez co stał się niewypłacalny całkowicie lub częściowo i osoba trzecia uzyskała w następstwie tej czynności korzyść majątkową.

I w sytuacji, gdy zobowiązany do alimentów zawarł umowę, której wykonanie czyni całkowicie lub częściowo niemożliwym spełnianie roszczeń alimentacyjnych uprawniony w ciągu roku od jej zawarcia może żądać zgodnie z art. 59  Kodeksu cywilnego uznania umowy za bezskuteczną w stosunku do siebie o ile strony umowy o jej roszczeniu wiedziały albo jeżeli umowa była nieodpłatna.

Pamiętajmy również o zasadzie równej stopy życiowej, która została opisana w wyżej już wskazanym artykule „Portfel zaciśnięty stówka mniej na alimenty

Kancelaria Kraków

4 komentarze “Alimenty olewane, na luksusy wydawane – ukrywanie dochodów

  1. Beata

    Płacę alimenty na dorosłą córkę,która ma swoje dochody rentę socjalną,ja mam niskie zarobki,alimenty są wysokie,ojciec córki też ma wysokie dochody,ja będę musiała płacić na córkę alimenty do końca życia,i beda coraz wyższe.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *