Ile trwa rozwód?

Ile trwa rozwód?

To równie często zadawane pytanie jak: „Ile kosztuje rozwód?” Pieniądze i czas jednak determinują nasze życie, i nic w tym dziwnego. Nie powiem państwu, że rozwód trwa 8 miesięcy, 12 dni, ani 12 miesięcy czy nawet 2 lata. Każda sprawa jest inna indywidualna i ten czynnik uzależnia czas trwania naszego rozwodu. Najważniejsze jest czy rozwód mamy z orzeczeniem o winie czy bez orzekania. Dlaczego? Dlatego, że jest szansa, że strony które będą chciały dogadać się, rozwieść bez orzekania o winie, bez przytaczania raportów agencji detektywistycznych, bez walki o wszystko i czasami o nic. Rozwód z orzeczeniem o winie, kiedy mamy spory dosłownie na każdym tle (dzieci, alimenty, majątek). Są sprawy, które trwają nawet kilka lat.

To jaki pozew złożymy do sądu zależy od nas, od naszej sytuacji i od okoliczności naszego rozstania. Jeżeli decydujemy się na rozwód bez orzekania o winie mogę stwierdzić jednoznacznie, że jeżeli zależy nam na czasie to potrwa on krócej niż z orzekaniem o winie.

Co zrobić aby tej procedury nie przedłużać?

Złóżmy pozew bez braków, pamiętajmy o odpisie dla strony przeciwnej oraz o opłacie.

Wracając do opisu, Sąd doręcza go drugiej stronie, która ma czas na przedstawienie swojego stanowiska czyli odpowiedzi na pozew. Jeżeli obie strony Powód i Pozwany przedstawią swoje stanowiska, Sąd wyznacza pierwszą rozprawę. (tak jest również w przypadku, kiedy Pozwany nie przedstawi odpowiedzi na pozew) Na pytanie, kiedy Sąd wyznaczy rozprawę ciężko odpowiedzieć. Raz klient czekał prawie pół roku. Wszystko zależy od Sądu. Przy optymistycznych wiatrach jest to 1,5 miesiąca- do 2 miesięcy

A co jak mamy już wyrok tylko nie podoba się którejś ze stron, czy wydłuży to postępowanie? Czyli jak to jest kiedy w grę wchodzi apelacja:
Apelację wnosimy do sądu apelacyjnego, jednak za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie. Apelację do sądu apelacyjnego składamy zatem sądzie okręgowym. Mamy 7 dni na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku. Jeżeli nie wystąpimy z takim wnioskiem, wówczas termin na wniesienie apelacji wynosi trzy tygodnie dni od dnia ogłoszenia wyroku. Sprawa wygląda inaczej jeżeli mamy już II instancję, wtedy wyrok staję się prawomocny z chwilą jego ogłoszenia podczas rozprawy.

Przypomnienie:

Opłata sądowa za pozew wynosi 600 zł, jest to wpis stały.

Jeżeli już mówimy o rozwodzie, warto wspomnieć o innych opłatach, które będą wymagane w przypadku składania innych wniosków:

  • orzeczenie o podziale majątku to kwota 1000 zł
  • w przypadku zgodnego projektu stron co do podziału majątku to kwota 300 zł
  • orzeczenie zasądzające alimenty od współmałżonka – 5% ich wartości rocznej
  • wniosek o eksmisję małżonka 200 zł
  • odpis orzeczenia 6 zł od strony

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *