20 tysięcy za spokój syna…

20 tysięcy za spokój syna…

Dziś sytuacja sprzed ponad roku. Klienta przyszła do Nas z prośbą o napisanie wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Cofnijmy się 6 lat wstecz:

Ojciec dziecka, gdy miało roczek wyjechał za granicę. Klientka nie była nigdy jego żoną. Po uznaniu ojcostwa zamieszkiwał z klientką jeszcze parę miesięcy. Niedawno wrócił z Irlandii i zapragnął kontaktu z dzieckiem. Klientka w obawie o syna bała zgodzić się od razu na kontakty bezpośrednie bez jej obecności. Syn nigdy nie znał ojca biologicznego. I wtedy wszystko się zaczęło: groźby, wysyłanie wiadomości, wystawanie pod szkołą, domem a nawet miejscem pracy klientki. Wszczynane awantury przy dziecku, które i tak doznało szoku, że tata się pojawił w jego życiu. Próby odbierania dziecka ze szkoły. Syn z wesołego pierwszoklasisty zamienił się w lękliwe wystraszone dziecko. Najgorsza była awantura podczas szkolnych jasełek. Cała klasa słyszała jak jego tata krzyczał na mamę, że jest lekkich obyczajów bo ma nowego partnera(tak, ojciec dziecka klientki tylko po to przyszedł pod szkołę, nie myślcie że po to by pogratulować dziecku występu w jasełkach). Przypomniał sobie o dziecku w chwili, gdy dowiedział się o nowym partnerze klientki. Dziecko się go bało, klientka po awanturze w szkole poszła do psychologa, bo chłopiec we wrześniu wstydził się wrócić do szkoły. Mężczyzna zatruł rodzinie całe wakacje, wystawał pod domem pod wpływem środków odurzających. Wyzywał później już wszystkich matkę dziecko, żądał pieniędzy za to, że i tu cytuję „nie załatwię Cię w sądzie wnioskiem o uregulowanie kontaktów”.  Wymyślił sobie 20 000 tysięcy za spokój syna… Dodajmy nigdy nie łożył na utrzymanie dziecka. Rodzice klientki, później nowy partner utrzymywali ją i syna, do chwili kiedy dziecko nie poszło do szkoły i klientka nie rozpoczęła pracy. Parę razy był na odwyku i zawsze bez powodzenia…

Co w takiej sytuacji zrobić, co radzić klientce? Dziś o wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej. W sytuacji naszej klientki to było jedyne rozwiązanie żeby zawalczyć o spokój syna- i udało się! Pozbawienie władzy rodzicielskiej może nastąpić, gdy władza ta nie może być wykonywana. O pozbawieniu władzy rodzicielskiej orzeka sąd, jeśli zaistnieją przyczyny jej pozbawienia. Do pozbawienia władzy rodzicielskiej może dojść poprzez złożenie wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich.

Sprawa taka jest rozpatrywana w trybie nieprocesowym i może zostać wszczęta zarówno na wniosek rodziców, jak i z urzędu, np. po zawiadomieniu sądu przez policję, że dobro dziecka jest zagrożone. Pozbawienie Władzy rodzicielskiej zachodzi w każdym wypadku, w którym ze względu na dobro dziecka pozostawienie tej władzy w rękach rodziców nie może być tolerowane Postanowienie Sądu Najwyższego- Izba Cywilna z dnia 15 lipca 1999 roku, sygn. akt ICKN 321/99).

W świetle przepisu 111§ 1 KRO istnieją przyczyny pozbawienia władzy rodzicielskiej, tj. trwała przeszkoda w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, nadużywanie tej władzy, rażące zaniedbywanie obowiązków przez rodziców. Jeżeli chodzi o to ostatnie chodzi o sytuację, że rodzice w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka np. zaniedbują dzieci, celowo nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego, prowadzą tryb życia nie gwarantujący prawidłowego rozwoju dziecka przez alkohol, narkotyki.

Ojciec dziecka nigdy nie płacił alimentów, nie angażował się w jego wychowanie, nie dbał o jego rozwój i edukacje. Zachowanie które obecnie występuję spowodowane jest tylko pobudkami czysto zarobkowymi chce od klientki „pieniądze za spokój dziecka”. Nie próbuje z synem nawiązać normalnej relacji, woli wszczynać awantury. Ponadto dziecko odczuwa przed nim lęk i traktuje go jako obcą osobę. Wszystkie twierdzenia we wniosku trzeba udowodnić, i uprawdopodobnić wszystkie sytuacje w których ojciec zachował się nagannie wobec dziecka.

Rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej nie ma prawa uczestniczyć w wychowaniu dziecka, zarządzać jego majątkiem, występować w jego imieniu, decydować, np. o miejscu zamieszkania dziecka, wyborze szkoły, wyjazdach itp. Natomiast rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej w dalszym ciągu jest zobowiązany do alimentacji, a dziecko zachowuje prawo do dziedziczenia po rodzicu…Ponadto w dalszym ciągu rodzic ma prawo do osobistych kontaktów z dzieckiem, chyba że zakaz takich spotkań zostanie wydany przez sąd w wyroku pozbawiającym go władzy rodzicielskiej bądź w późniejszym postępowaniu. (tak było w naszym przypadku)

Każda sytuacja jest inna. Wiadomo, że nie zawsze taki wniosek jest zasadny. Przypadek klientki jednak daje wiele do myślenia. Jeżeli decydujemy się na taki wniosek, pamiętajmy o opłacie od wniosku, która wynosi 40 zł.


Więcej o władzy rodzicielskiej dowiesz się podczas spotkania on-line z radcą prawnym Bartłomiejem Marzec.

W poniedziałek, 8 maja 2017 r., o godz. 10:00 zapraszamy do udziału w bezpłatnym spotkaniu on-line na temat „Rozwód a dziecko – ustalenie kontaktów, władza rodzicielska, alimenty„. Po omówieniu zaplanowanych zagadnień będzie możliwość zadawania pytań.

Zapraszamy do śledzenia strony spotkania on-line w serwisie Facebook, gdzie wkrótce podamy szczegółowe informacje na temat transmisji wideo z naszej kancelarii.

Plan spotkania:

1. Ustalenie kontaktów z małoletnim dzieckiem po rozwodzie, utrudnianie kontaktów z dzieckiem – jaka grozi za to kara, opieka naprzemienna.

2. Pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej – kiedy i w jakich przypadkach możemy się o to ubiegać.

3. Pozew o alimenty, zabezpieczenie potrzeb rodziny, pozew o podwyższenie i obniżenie alimentów, uzasadnione potrzeby dziecka. Przestępstwo niealimentacji.

4. Pytania od uczestników.

Link do strony w serwisie Facebook: „Rozwód a dziecko – ustalenie kontaktów, władza rodzicielska, alimenty

Zapraszamy!

Kancelaria Kraków

Jeden komentarz “20 tysięcy za spokój syna…

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *