Jak wygląda pozew o rozwód?

Jak wygląda pozew o rozwód?

Najistotniejszą rzeczą jeżeli chcemy się rozwieść, oprócz podjętej decyzji o rozwodzie, jest pozew. Przeważnie składa go nasz pełnomocnik – jeżeli decydujemy się, iż przez rozwód chcemy przejść z radcą prawnym czy adwokatem. A jak to wygląda gdy składamy pozew sami? Gdzie? Jakie są opłaty? I co w nim napisać? – o tym dzisiejszy wpis.

Będzie bardzo merytorycznie, ale mam nadzieję, że nie nudno. Pozew rozwodowy jest pismem procesowym. Pozew wszczyna sprawę rozwodową. Bez złożenia pozwu do odpowiedniego Sądu (Okręgowego) nie rozwiedziemy się. Przypominam: Sąd Okręgowy według właściwości ostatniego miejsca zamieszkania. Pozew powinien składać się z dwóch części: petitum i uzasadnienia. Jeżeli Ty składasz pozew, to jesteś Powodem. Musisz podać dane Powoda (swoje) i męża/żony Pozwanego. Dane tj. imię, nazwisko, adres, numer PESEL. Jeżeli chodzi o pesel Pozwanego nie martw się nie musisz znać, ważne że swój znasz. Co istotne kluczową kwestią jest, aby adres był faktycznym miejscem Twojego zamieszkania. Dlaczego o tym piszę? Po prostu, tu wchodzi w grę odbieranie korespondencji z sądu.

Petitum

W tej części pozwu formułujemy swoje żądania. Nasz pozew uzależniony jest też od tego czy posiadamy małoletnie dzieci. Nasze żądania z petitum musi być dokładnie określone.

Poniżej podaję przykład:

O rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie/z wyłącznej winy pozwanego/ z wyłącznej winy powódki (sami według własnych historii wybieramy odpowiedni wariant)

Dalsze żądania już są uzależnione od naszej sytuacji. To czy mamy dzieci jest bardzo ważne! W pozwie o rozwód można zawrzeć również np.: żądanie dotyczące uregulowania kontaktów z dziećmi, żądania dotyczące ograniczenia władzy rodzicielskiej, alimentów na małoletnie dziecko/dzieci. Bardzo ważne jest również żądanie o sposobie korzystania z wspólnego mieszkania lub o nieorzekaniu o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania. Każde żądanie powinno być sformułowane według stanu faktycznego.

Uzasadnienie

 W uzasadnieniu dokładnie opisujemy naszą sytuację i odnosimy się do sformułowanych żądań z petitum. W uzasadnieniu nie możemy opierać się tylko na naszych twierdzeniach. Nasza sytuacja powinna być opisana bardzo rzeczowo. Pozew powinien zawierać sformułowania formalne, bez obraźliwych wyrażeń i nieodpowiednich słów.(wiem, że to oczywiste ale jednak podczas swojej pracy widziałam już wiele) Każde twierdzenie powinno być oparte dowodem. Pisałam już kiedyś co może być dowodem w sprawie rozwodowej dlatego dziś odsyłam do lektury. Dla uściślenia (dowody z zeznań świadków, rachunki, dokumenty, dowody z zeznań stron, a nawet nagrania) O tych ostatnich osobny wpis znajdziecie tutaj: dowody w sprawie o rozwód.

W pozwie musimy pamiętać o załącznikach czyli np. dowodach które chcemy załączyć, dowodzie uiszczenia opłaty, o odpisie pozwu dla strony przeciwnej. Odnośnie odpisu pamiętajmy, że pozew wraz z kompletem załączników składamy w dwóch egzemplarzach. Pozew może zawierać również wnioski np.: o zabezpieczenie powództwa, o wezwania na rozprawę wskazanych świadków czy biegłych
Bardzo często na stronach sądu możemy znaleźć przykładowy pozew. Ja w natłoku pracy w kancelarii postaram się przygotować się dla Państwa specjalny wzór z dokładnym objaśnieniem wszystkich elementów pozwu. Na sam koniec chciałabym odpowiedzieć na pytanie jednej z czytelniczki naszego bloga. Ostatnio dostaliśmy ciekawe pytanie, który wariant rozwodu jest najszybszy. Zawsze odpowiadam, że powinniśmy wybierać jak nasz rozwód ma wyglądać odnosząc się do naszej sytuacji, jednak jeżeli już musze odpowiedzieć co jest najszybszym jest bez wahania: rozwód bez orzekania o winie.

Uwaga: Składając taki pozew warto skonsultować się z profesjonalistą, nawet jeżeli chcemy sami występować przed sądem. (chodzi o to żeby nie popełnić żadnego błędu chociażby formalnego)

Kancelaria Kraków

Jeden komentarz “Jak wygląda pozew o rozwód?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *