Najpierw Cię nagram, a potem się z Tobą rozwiodę!

Najpierw Cię nagram, a potem się z Tobą rozwiodę!

Ciekawi Was tytuł? Dziś o dowodzie z nagrań dźwiękowych uzyskiwanych na potrzeby sprawy rozwodowej. Bardzo często zdarzają się przypadki, kiedy udowodnienie przemocy psychicznej w sprawie rozwodowej jest to bardzo ciężkie. Jak to możliwe? Myślę, że to determinuje czynnik związany z konkretną mentalnością naszego społeczeństwa. Jaki? Przeważnie znęcanie się psychiczne nad żoną/mężem uchodzi na sucho, szczególnie ludziom na stanowiskach. Niedawno słyszałam takie zdanie: „Jak jej nie biję, to na co ona narzeka”. Straszne prawda?

Znowu w naszych blogach pojawi się wątek pewnego serialu, który jest emitowany w komercyjnej stacji telewizyjnej. Kojarzycie „Na Wspólnej”? Ostatnio widziałam fragment odcinka. Adwokat Adam Roztocki podejmuję się prowadzenia sprawy rozwodowej, w której pozwanym jest wysoka osobistość, powszechnie szanowana chyba był to prokurator. Rozwód z orzekaniem o winie i przemoc psychiczna wobec żony w tle. Myślę, że większą wiedzę dotyczącą fabuły mają osoby regularnie oglądające serial. W skrócie: niestety, jeżeli osoba, która dopuszcza się przemocy psychicznej, czy też fizycznej jest znana i szanowana w środowisku to bardzo ciężko wykazać winę podczas rozwodu. Świadków przeważnie nie ma, a wspólni znajomi nie odważą się zeznawać, bo przecież „nikt nic konkretnego nie widział…” Zdarza się, że sprawca przemocy psychicznej robi to za tzw. zamkniętymi drzwiami. Przeważnie jest to sprytna, inteligentna osoba, której nie sposób złapać na gorącym uczynku. Czy można nagrać męża, znanego i szanowanego człowieka jak znęca się nad nami psychicznie? Czasem to jedyny sposób na udowodnienie mu winy.

Jak wygląda życie ze sprawcą przemocy psychicznej? Kobiety żyjące w związku z takim tyranem są na tyle zastraszone, na tyle boją się odejść, żyją tak całymi latami. Często mąż zamykał je w domu, nie pozwalał się realizować zawodowo, wychodzić do ludzi, mieć przyjaciół, znajomych. Teraz są całkowicie zależne finansowo od tego człowieka i codziennie muszą słuchać: „Jesteś brzydka, głupia nienawidzę Cię, jesteś zerem, co z Ciebie za żona” czy też „Ty tępa idiotko zniszczę Cię”. (słowa męża klientki). Mąż często to biznesmen, wysoki urzędnik żołnierz czy prokurator. Przemoc psychiczna to również podstawa do rozwodu z orzeczeniem o wyłącznej winie. Pamiętajmy jednak, bez dowodów będzie ciężko!

W sprawie rozwodowej a szczególnie, gdy chcemy udowodnić winę naszego małżonka służyć może także nagranie magnetofonowe rozmów prowadzonych przez strony, nawet jeżeli tych nagrań dokonano bez wiedzy jednej z nich. Przepisy nie przekreślają zastosowania takich środków. Ciągle jednak padają pytania, czy to jest legalne? Sąd Najwyższy odniósł się do tej tematyki i wskazał, że takie nagranie może być uznane jako dowód w sprawie. (Poniżej wkleję sygnaturkę, jeżeli ktoś z Państwa będzie tym bliżej zainteresowany). Co jest jednak ważne? Dowód jednak musi być złożony poprawnie pod względem formalnym. Poza dopuszczalnością sposobu przeprowadzenia dowodu ważną kwestią jest ocena stanu technicznego nagrania, czy nie został on spreparowany. O czym mowa? O tym, czy taka taśma stanowi jedną całość, czy nic nie zostało w niej zmieniane. Czasem zdarzają się przypadki, że osoby chcące powołać dowód z takiej taśmy, starają się, zmanipulować sąd. Wiele zależy od okoliczności, kiedy taka taśma została powołana. Często klient pyta, czy warto powołać taką taśmę. Czy taki dowód może być przydatny?

-Warto! Nagranie może wnieść wiele do sprawy. Nic nie tracimy, w najgorszym wypadku nasz wniosek dowodowy zostanie oddalony.

Skąd pojawiają się niejasności w powoływaniu dowodów z nagrań? Minusem całego procederu nagrywania jest fakt, że kodeks postępowania cywilnego reguluję tylko niektóre aspekty związane z dowodem z nagrań. W następnych wpisach więcej o innych dowodach powoływanych na potrzeby sprawy rozwodowej.

(Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 25 kwietnia 2003 r., sygn. akt : IV CKN 94/2001)

Kancelaria Kraków

2 komentarze “Najpierw Cię nagram, a potem się z Tobą rozwiodę!

  1. Ewelina

    niestety często Ci najbardziej święci najgorzej traktują swoje żony . dobrze napisane

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *