Twoja była żona cieszy się z nowego ślubu? Ty ciesz się z końca płacenia alimentów!

Twoja była żona cieszy się z nowego ślubu? Ty ciesz się z końca płacenia alimentów!

Pamiętacie wpis „Jak to jest gdy dostajesz alimenty od Ex” ?  Dziś będę kontynuować tę tematykę. Zdarza się, że kobiety czy też coraz częściej mężczyźni po rozwodzie otrzymują alimenty od byłego. Dziś temat jak zwykle kontrowersyjny. Nie nam oceniać ile kobiet/mężczyzn powinno otrzymywać alimenty od byłego małżonka, a nie dostaje nic! Przykład bohaterki wcześniejszego wpisu jest tak dobitny, że jeżeli ktoś nie czytał zachęcam jeszcze raz kliknąć w powyższy link.  I nie nam oceniać ile kobiet i mężczyzn lekko sobie żyję za pieniądze swojego byłego małżonka. Ośmielę się tu dodać, że nadużywając ‚instytucji alimentów’. Poniżej mała powtórka w poprzedniego wpisu (wskazówki jak możemy ubiegać się o alimenty)

1. Jeżeli rozwód z byłym mężem/żoną orzeczono bez orzekania o winie:

Alimenty wtedy są zasadne pod dwoma warunkami: musimy pozostawać w niedostatku, a nasz ex mąż/ex żona muszą mieć możliwości zarobkowe. Zgodnie z art. 60 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi, że były małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, ma prawo żądać od drugiego alimentów. Kluczową kwestią w takiej sprawie będzie badanie czy osoba wnosząca o alimenty pozostaje w niedostatku.

(Prawo do alimentów od byłego małżonka wygasa po pięciu latach od orzeczenia rozwodu. Tylko w wyjątkowych przypadkach sąd może wydłużyć ten okres)

2. Jeżeli rozwód orzeczono z wyłącznej winy naszego byłego małżonka/małżonki:

W sytuacji, gdy za rozpad małżeństwa winą został obarczony tylko i wyłącznie nasz były mąż/żona mamy prawo w każdym czasie wystąpić o alimenty. W takiej sytuacji trzeba udowodnić, iż nasza sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu po rozpadzie małżeństwa. Czasem w skrajnych przypadkach takie alimenty Sąd zasądza, dożywotnio a obowiązek ich wygasa w przypadku śmierci byłego małżonka lub zawarcia przez nas drugiego związku małżeńskiego.

Dziś chodzi mi konkretnie o zdanie „Sąd zasądza, dożywotnio a obowiązek ich wygasa w przypadku śmierci byłego małżonka lub zawarcia przez nas drugiego związku małżeńskiego”. Tak faktycznie jest ! Są przeróżne sytuację, które kreuję samo życie, oto jedna z nich:

Klientka otrzymywała alimenty od byłego męża biznesmena. Biznesem można powiedzieć, nie nadawał się do związku małżeńskiego. (ale nie będziemy go tu rozliczać z tego) Z racji tego, że powodziło mu się bardzo dobrze, a rozwód orzeczony z jego wyłącznej winy-otrzymywała co miesiąc 1500zł. W domu dorabiała sobie całkiem fajną sumkę-oczywiście na czarno. Zależało jej na stworzeniu pozorów, że nie ma za co żyć. W dodatku wyszła za mąż. Jej nowy mąż ma warsztat samochodowy i to dobrze prosperujący. Klientka jednak chce zgodnie z zasadą „więcej i więcej” nadal otrzymywać alimenty od byłego męża. Czy uda się jej, aby wilk był syty a owca cała? Co odpowiadamy jej, jak przychodzi, do kancelarii i pyta nas czemu alimenty jej nie przysługują. A to, że jako zawarła nowy związek małżeński, obowiązek alimentacyjny wygasa.
Dlaczego tak jest ? Oto odpowiedz:

Art. 60. § 3. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.

A nasz biznesmen otwiera właśnie szampana i świętuje ślub swojej byłej żony!

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *