Jak to jest, gdy otrzymujesz alimenty od ex!

Jak to jest, gdy otrzymujesz alimenty od ex!

Zgodnie z życzeniem naszej czytelniczki dziś alimenty, ale nie na dzieci a na byłego małżonkę/małżonka. Jak to wygląda w przybliżeniu? Jeżeli rozwód nie został orzeczony z naszej wyłącznej winy, możemy ubiegać się o alimenty od byłego małżonka. Warto tu podkreślić, że w przypadku, gdy znajdujemy się w niedostatku. Najczęstsze sytuację, z jakimi się spotkałam, wyglądają tak: kobieta całe życie poświęca się rodzinie, pracuje na połowę etatu albo wcale, i nagle jak grom z jasnego nieba, rozwód, czasem z kochanka w tle i wszystko inne naraz. Nagle się okazuję, że nasza wieloletnia, ale już była żona zostaje sama, dzieci dorastają, zakładają własne rodziny. Żona-Pani Ania (tak ją nazwijmy), po opłaceniu rachunków i mieszkania w portfelu ma 200 zł na cały miesiąc. I nie, nie jest leniwą kobietą, uprzedzę wszystkie negatywne komentarze. Całe życie pracowała w domu a etat „żony” to ciężka praca. Teraz Pani Ania dorabia dorywczo, przecież musi mieć z czego żyć! Ciężko prosić o pomoc własne dzieci, które dopiero co startują w dorosłość, zakładają rodziny i same mają problemy z utrzymaniem. Najgorsza dla pani Ani jest świadomość, że nigdy nie zdecydowała się na zrobienie kariery. Czuję, że straciła szansę, przez to, że paręnaście lat temu uległa namowom męża, który obiecywał być przy niej zawsze i który prosił jej o pozostanie w domu z rodziną. Mąż całe życie dbał o rodzinę, nigdy nie mogła powiedzieć, że jej czegoś brakuje. Nie było to wystawne luksusowe życie, ale żyli na pewnym niezmiennym poziomie. Niezmiennym do czasu rozwodu. Teraz Pani Ania nie ma za co żyć. Czarę goryczy przelało przypadkowe spotkanie z mężem. Pani Ania wie doskonale, że dobrze mu się powodzi-mają przecież jeszcze wspólnych znajomych. Przełomowy moment nastąpił w chwili, gdy zobaczyła go w luksusowym samochodzie obładowanego torbami z najdroższych butików w galerii z nową  młodą dziewczyną… Zabolało Panią Anię wtedy to bardzo, ale zaznaczam nie to, że już nie są razem, ale to, że ona po tylu latach zajmowania się rodziną liczy teraz każdą złotówkę.
Ile jest takich kobiet w Polsce?  Bardzo dużo!  Jeżeli masz podobną sytuacje jak Pani Ania, oto parę wskazówek:

1. Jeżeli rozwód z byłym mężem/żoną orzeczono bez orzekania o winie:

Alimenty wtedy są zasadne pod dwoma warunkami: musimy pozostawać w niedostatku, a nasz ex mąż/ex żona muszą mieć możliwości zarobkowe. Zgodnie z art. 60 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi, że były małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, ma prawo żądać od drugiego alimentów. Kluczową kwestią w takiej sprawie będzie badanie czy osoba wnosząca o alimenty pozostaje w niedostatku.

(Prawo do alimentów od byłego małżonka wygasa po pięciu latach od orzeczenia rozwodu. Tylko w wyjątkowych przypadkach sąd może wydłużyć ten okres)

2. Jeżeli rozwód orzeczono z wyłącznej winy naszego byłego małżonka/małżonki:

W sytuacji, gdy za rozpad małżeństwa winą został obarczony tylko i wyłącznie nasz były mąż/żona mamy prawo w każdym czasie wystąpić o alimenty. W takiej sytuacji trzeba udowodnić, iż nasza sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu po rozpadzie małżeństwa. Czasem w skrajnych przypadkach takie alimenty Sąd zasądza, dożywotnio a obowiązek ich wygasa w przypadku śmierci byłego małżonka lub zawarcia przez nas drugiego związku małżeńskiego.

Pozew o alimenty składamy we właściwym sądzie rejonowym. W Pozwie oprócz oznaczenia Sądu, danych powoda i pozwanego, najważniejsze jest wskazanie, w jakiej kwocie żądamy alimentów, oraz uzasadnienie tego żądania. Kwota ta powinna być określona zgodnie z naszymi potrzebami. Pamiętajmy, że całe uzasadnienie musi być podparte dowodami.
Ile jest takich osób w Polsce? Bardzo wiele, sprawa podkreślam, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mężczyźni też bardzo często są zmuszeni do składania pozwu o alimenty od żony.
Głowa do góry!

Kancelaria Kraków

4 komentarze “Jak to jest, gdy otrzymujesz alimenty od ex!

  1. Maria

    Dziękuję za porady!

  2. Shept

    Z tego jasno wynika, że instytucja małżeństwa jest nieopłacalna, i to zależnie od sytuacji, dla obu stron.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *